Nowoczesna kuchnia to przestrzeń wielofunkcyjna, w której nie tylko przygotowuje się posiłki, lecz także spędza czas z najbliższą rodziną, a często również z przyjaciółmi. Jak więc zaplanować kuchnię, by była ergonomiczna i przyjemna dla oka? Przedstawiamy kilka wskazówek, którymi możesz się zainspirować, wybierając nowoczesne meble kuchenne.
Jak zaaranżować nowoczesną kuchnię?
- Poznaj nowsze trendy aranżacji kuchni
- Wybór funkcjonalnych i estetycznych szafek kuchennych – na co zwrócić uwagę?
- Czy warto zdecydować się na gotowe zestawy mebli kuchennych?
- Wybór sprzętu AGD i dodatków do kuchni – co warto wiedzieć?
Nowoczesne aranżacje kuchni – jakie są trendy i co polecają projektanci?
Wysokie miejsce wśród kuchennych trendów na 2023 rok zajmują rozwiązania stanowiące nawiązanie do natury. W cenie są zatem naturalne materiały – albo takie, które doskonale je imitują. Mowa tu nie tylko o wszechobecnym drewnie, które towarzyszy nam już od wielu sezonów, ale również o aranżacjach z wykorzystaniem kamienia, np. marmuru, piaskowca czy trawertynu.
Dobrym przykładem modnego wykończenia kuchni mogą być, choćby blat kuchenny i okładzina ścienna ze spieku kwarcowego, które kuszą eleganckim, lekko industrialnym charakterem i wysoką jakością wykonania. Będą dobrze współgrać m.in. z nowoczesnymi meblami kuchennymi utrzymanymi w ciemnym macie. Ciekawe propozycje znajdziesz w naszej galerii wnętrz we Wrocławiu.
Meble kuchenne w ciemnej kolorystyce również współgrają z obecnymi trendami. Mowa tu nie tylko o czerni, ale też, czekoladowym brązie, głębokim granacie czy egzotycznych odcieniach drewna. Jeśli martwi Cię utrzymanie w czystości ciemnych i do tego lakierowanych frontów, postaw na te wykonane w technologii Anty Finger Print, na których nie odbijają się odciski palców.
Na uwagę zasługują również gładkie bryły mebli pozbawione uchwytów. Systemy bezuchwytowe oznaczają przede wszystkim większy komfort. Umożliwiają np. otwarcie szafki bez użycia rąk, które w kuchni są zwykle bardzo zajęte. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia utrzymania takich frontów w czystości. Brak odstających elementów znacząco ułatwia sprawę, bo kurz ma mniej miejsc, w których mógłby się osadzić.
Jak wybrać szafki kuchenne dopasowane do funkcji i stylu?
W dzisiejszych trendach wnętrzarskich przeważają kuchnie otwarte na pokój dzienny, które pozwalają na uzyskanie przestronnego, wielofunkcyjnego wnętrza. Choć temu rozwiązaniu nie można odmówić funkcjonalności, to jednak pozostaje jeszcze kwestia wizualnej spójności. W takim pomieszczeniu meble kuchenne muszą współgrać nie tylko z resztą aranżacji kuchni, ale też z wystrojem salonu.
Samodzielne wykonanie projektu kuchni, która będzie pasować do estetyki salonu, nie jest trudnym zadaniem. Głównym założeniem powinno być utrzymanie spójności kolorystycznej frontów szafek i mebli w obu częściach pomieszczenia, a także ukrycie tych elementów kuchni, które nie są używane na co dzień.
Z pewnością masz wiele pomysłów na to, jak urządzić kuchnię. Jeśli chcesz mieć pewność, że sprawdzą się w praktyce, skonsultuj się z profesjonalistą. W naszej galerii wnętrz we Wrocławiu udostępniamy możliwość bezpłatnej konsultacji z architektem wnętrz – Sylwią Gulewicz-Wysocką. Przekonaj się, jak ergonomiczne wnętrze uda się urządzić, jeśli połączysz jej doświadczenie z Twoimi inspiracjami.
Kiedy warto się zdecydować na gotowe zestawy mebli kuchennych?
Wybierając meble kuchenne, musisz podjąć bardzo ważną decyzję: na wymiar czy gotowe? Chociaż pierwsza z tych opcji niesie za sobą możliwość pełnej personalizacji wnętrza, to i drugiej z nich nie można odmówić funkcjonalności. Gotowe zestawy mebli występują często w formie katalogu modułów do wyboru, z których możesz złożyć swoją wymarzoną kuchnię. Choć nie będzie skrojona na miarę indywidualnych potrzeb, to można wykonać z ich użyciem ergonomiczny i elegancki projekt.
Sprzęt AGD i dodatki do nowoczesnej kuchni – o czym nie możesz zapomnieć?
Aranżacja kuchni nie ogranicza się jednak tylko do wyboru mebli. Na komfort użytkowania pomieszczenia wpływają również urządzenia AGD, a gwarancją udanej realizacji jest synergia między tymi dwoma grupami.
W kontekście sprzętu AGD, wiele osób zapomina o dostosowaniu instalacji elektrycznej do ich rozmieszczenia. Już na etapie projektowania wnętrza warto zadbać o to, by znalazło się w nim odpowiednio dużo gniazdek, a ich umiejscowienie odpowiadało rozmieszczeniu poszczególnych urządzeń. Nie zapomnij też o dodatkowych punktach na rzeczy podpinane okazjonalnie jak np. blender czy mikser ręczny. Możesz umieścić je na widoku lub też ukryć je na co dzień, np. w praktycznej szufladzie przeznaczonej tylko do tego.
W kontekście małego AGD warto też zawczasu przemyśleć, gdzie będziesz je trzymać, gdy akurat nie jest używane. Pozostawienie wszystkiego na blacie zabierze zbyt dużo cennego miejsca, a do tego utrudni utrzymanie porządku w kuchni. Jeśli wcześniej przeznaczysz na ten cel część szafek, uporządkowanie wnętrza nie przysporzy Ci trudności.