Układanie podłóg drewnianych – gdzie sprawdzi się takie wykończenie?

Możliwości wykończenia podłogi w domu czy firmie jest sporo – począwszy od paneli, przez płytki ceramiczne i winylowe, aż po ułożenie drewnianej podłogi. Ta ostatnia jest z pewnością najdroższym wariantem, jednak za jej ceną idzie też wysoka trwałość i doskonały wygląd zachowywany przez wiele lat. Kiedy warto wybrać ten rodzaj podłogi i w jakich miejscach zaprezentuje się najlepiej?

Drewniana podłoga – co musisz o niej wiedzieć?

Drewniana podłoga to naturalny, niezwykle elegancki rodzaj posadzki, który w budownictwie znany jest od pokoleń. Obecnie przechodzi swój renesans i coraz częściej na układanie podłóg drewnianych decydują się deweloperzy w nowym budownictwie czy też prywatni inwestorzy, którzy stawiają dla siebie jednorodzinne domy. Zainteresowaniem cieszą się także stare, nierzadko wręcz zabytkowe parkiety drewniane, które odzyskują blask dzięki starannie przeprowadzanym renowacjom.

W odróżnieniu od paneli, deski czy listwy drewniane używane do układania podłóg i parkietów są wykonywane z litego drewna, a nie warstwowo. Są to zatem materiały znacznie trwalsze i odporne na działanie różnych czynników, jak i wytrzymujące lata intensywnej eksploatacji.

Kolejną zaletą podłogi drewnianej jest możliwość jej wielokrotnego odnawiania. Oczywiście, przy prawidłowej pielęgnacji i konserwacji taka posadzka nie będzie wymagała większych remontów, jednak usuwanie ewentualnych głębszych uszkodzeń czy też zmianę koloru podłogi można przeprowadzić bez konieczności zrywania całego materiału. W przypadku paneli czy też płytek podłogowych takie działania wymagać będą ponoszenia sporych nakładów sił i środków.

W jakich miejscach warto ułożyć drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga to absolutny klasyk w aranżacji wnętrz. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że jest to na tyle uniwersalne rozwiązanie, że pasować będzie do każdego rodzaju pomieszczeń, o dowolnym charakterze – tak prywatnym, jak i komercyjno – użytkowym.

Parkiet czy też klasyczna podłoga z drewna wprowadzają do pomieszczenia wrażenie przytulności i ciepła. Z tych względów dobrze jest wprowadzić ten rodzaj wykończenia posadzki do takich pomieszczeń jak sypialnia czy salon. Dzięki stonowanemu charakterowi podłogi można ponadto dobrać do niej wiele elementów dekoracyjnych – czy to w postaci niewielkich dywanów, czy też donic z kwiatami lub wysokich, stojących lamp.

Wysoka trwałość drewnianej podłogi i jej odporność na uszkodzenia mechaniczne to z kolei cechy, które zachęcić powinny do ułożenia jej w miejscach szczególnie eksploatowanych. Mogą to być gabinety lekarskie, pracownie różnego typu, butiki odzieżowe czy biura oraz podobne obiekty urzędowe. Dobrze zabezpieczona podłoga, z prawidłowo nałożoną warstwą lakieru, będzie nadawać się do regularnego mycia i pastowania, zachowując oczekiwaną czystość i połysk.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 414 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *