Kamera IP a analogowa – która lepsza do monitoringu?

Rynek urządzeń do monitoringu wizyjnego doświadcza technologicznej metamorfozy. Nowe rozwiązania stanowią precyzyjną odpowiedź na rosnące wymagania klientów. Gwarantują przy tym większą skuteczność nadzoru i doskonałą jakość obrazu. W dzisiejszym poradniku skupimy się na zestawieniu dwóch podstawowych technologii produkcji kamer: analogowej i IP. Jakie zachodzą między nimi różnice? Na którą warto się zdecydować?

Jak działa i co oferuje monitoring analogowy?

Zacznijmy od najbardziej rozpowszechnionego standardu, czyli tradycyjnego monitoringu CCTV w wersji PAL/NTSC. Kolokwialne określenie jako technologia „analogowa” niezbyt dobrze oddaje faktyczną rzeczywistość. Przecież monitoring opiera swoje działanie o cyfrową matrycę obrazu w standardzie CMOS, którą spotkamy w każdym urządzeniu do wykonywania fotografii. Potoczna nazwa przyjęła się ze względu na konieczność analogowego podłączenia kamery do komputera i magazynu danych za pośrednictwem sieci kabli.

Kamery CCTV analogowe wyróżniają się niską ceną instalacji. Nieco gorzej jest z jakością obrazu – rozdzielczość pojedynczej klatki w standardzie PAL wynosi jedynie 768×576. Problemem okazują się często uwarunkowania lokalizacyjne. Znaczne odległości między kamerami (spowodowane np. rozległością terenu objętego monitoringiem) podwyższają wydatki montażowe. W efekcie wielu przedsiębiorców decyduje się na instalację kamery IP, którą opiszemy w dalszej części tekstu.

W czym tkwi potencjał monitoringu IP?

Technologia IP całkowicie zmienia metodę transmisji obrazu do urządzenia rejestrującego. W tym przypadku proces przesyłu bazuje na połączeniu internetowym lub sieci LAN, co otwiera nowe możliwości konfiguracji i poprawy rozdzielczości. Zwiększenie bitrate klipu filmowego (czyli ilości danych zawartych w każdej sekundzie nagrania) skutkuje wyraźną poprawą szczegółowości obrazu.

Kamery IP zewnętrzne wykazują się bezobsługowym działaniem i niezawodnością w trudnych warunkach atmosferycznych. Wysoka rozdzielczość klatki umożliwia rozbudowanie monitoringu o systemy automatycznego wykrywania twarzy lub identyfikacji tablic rejestracyjnych. Urządzenia IP oferują świetną bazę dowodową i umożliwiają szybszą identyfikację sprawcy niepożądanego zdarzenia.

Jak wybrać właściwe rozwiązanie?

Jeśli zależy Ci na maksymalnej funkcjonalności i topowej jakości nagrania, zalecamy inwestycję w kamery IP. Jeśli natomiast chcesz ograniczyć koszty instalacji lub nie masz możliwości zapewnienia stabilnego połączenia internetowego, monitoring analogowy wciąż może spełniać swoje zadanie. Ostateczna decyzja stanowi wynik analizy indywidualnych potrzeb i uwarunkowań. Jedno pozostaje pewne – nowoczesne zewnętrzne kamery IP okazują się niedoścignione pod względem szczegółowości kadru.

Wejdź na stronę https://noxel.pl/kamery-IP i uzyskaj dostęp do sprawdzonych urządzeń od takich producentów jak Hikvision, Pulsar, Dahua, Imou czy EZVIZ. Sklep Noxel to centrum zaopatrzenia w doskonałe systemy monitoringu zewnętrznego, które sprawdzą się w każdej lokalizacji.

Zdj. główne: unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *