Kamera IP a analogowa – która lepsza do monitoringu?

Rynek urządzeń do monitoringu wizyjnego doświadcza technologicznej metamorfozy. Nowe rozwiązania stanowią precyzyjną odpowiedź na rosnące wymagania klientów. Gwarantują przy tym większą skuteczność nadzoru i doskonałą jakość obrazu. W dzisiejszym poradniku skupimy się na zestawieniu dwóch podstawowych technologii produkcji kamer: analogowej i IP. Jakie zachodzą między nimi różnice? Na którą warto się zdecydować?

Jak działa i co oferuje monitoring analogowy?

Zacznijmy od najbardziej rozpowszechnionego standardu, czyli tradycyjnego monitoringu CCTV w wersji PAL/NTSC. Kolokwialne określenie jako technologia „analogowa” niezbyt dobrze oddaje faktyczną rzeczywistość. Przecież monitoring opiera swoje działanie o cyfrową matrycę obrazu w standardzie CMOS, którą spotkamy w każdym urządzeniu do wykonywania fotografii. Potoczna nazwa przyjęła się ze względu na konieczność analogowego podłączenia kamery do komputera i magazynu danych za pośrednictwem sieci kabli.

Kamery CCTV analogowe wyróżniają się niską ceną instalacji. Nieco gorzej jest z jakością obrazu – rozdzielczość pojedynczej klatki w standardzie PAL wynosi jedynie 768×576. Problemem okazują się często uwarunkowania lokalizacyjne. Znaczne odległości między kamerami (spowodowane np. rozległością terenu objętego monitoringiem) podwyższają wydatki montażowe. W efekcie wielu przedsiębiorców decyduje się na instalację kamery IP, którą opiszemy w dalszej części tekstu.

W czym tkwi potencjał monitoringu IP?

Technologia IP całkowicie zmienia metodę transmisji obrazu do urządzenia rejestrującego. W tym przypadku proces przesyłu bazuje na połączeniu internetowym lub sieci LAN, co otwiera nowe możliwości konfiguracji i poprawy rozdzielczości. Zwiększenie bitrate klipu filmowego (czyli ilości danych zawartych w każdej sekundzie nagrania) skutkuje wyraźną poprawą szczegółowości obrazu.

Kamery IP zewnętrzne wykazują się bezobsługowym działaniem i niezawodnością w trudnych warunkach atmosferycznych. Wysoka rozdzielczość klatki umożliwia rozbudowanie monitoringu o systemy automatycznego wykrywania twarzy lub identyfikacji tablic rejestracyjnych. Urządzenia IP oferują świetną bazę dowodową i umożliwiają szybszą identyfikację sprawcy niepożądanego zdarzenia.

Jak wybrać właściwe rozwiązanie?

Jeśli zależy Ci na maksymalnej funkcjonalności i topowej jakości nagrania, zalecamy inwestycję w kamery IP. Jeśli natomiast chcesz ograniczyć koszty instalacji lub nie masz możliwości zapewnienia stabilnego połączenia internetowego, monitoring analogowy wciąż może spełniać swoje zadanie. Ostateczna decyzja stanowi wynik analizy indywidualnych potrzeb i uwarunkowań. Jedno pozostaje pewne – nowoczesne zewnętrzne kamery IP okazują się niedoścignione pod względem szczegółowości kadru.

Wejdź na stronę https://noxel.pl/kamery-IP i uzyskaj dostęp do sprawdzonych urządzeń od takich producentów jak Hikvision, Pulsar, Dahua, Imou czy EZVIZ. Sklep Noxel to centrum zaopatrzenia w doskonałe systemy monitoringu zewnętrznego, które sprawdzą się w każdej lokalizacji.

Zdj. główne: unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 376 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart