Dobre praktyki security awareness podstawą cyberbezpieczeństwa – jakie są korzyści?

Świadomość bezpieczeństwa jest ważną częścią planu bezpieczeństwa każdej organizacji. Aby chronić integralność i poufność danych, wszyscy użytkownicy powinni być przeszkoleni w zakresie różnych aspektów związanych z bezpieczeństwem informacji, takich jak praktyki ochrony hasłem, zasady dopuszczalnego użytkowania i fizyczne kontrole dostępu. Jakie są korzyści z jej utrzymywania w firmie? Jak zrobić to skutecznie?

Korzyści wynikające z silnej kultury bezpieczeństwa – dlaczego warto dbać o security awareness w firmie?

Świadomość bezpieczeństwa (ang. security awareness) jest ważną częścią strategii zarządzania bezpieczeństwem i ryzykiem każdej organizacji. Pomaga promować silną kulturę bezpieczeństwa informacji, ochronę danych, bezpieczne praktyki operacyjne i ogólną ochronę przed zagrożeniami cybernetycznymi. Świadomość bezpieczeństwa można zdefiniować jako wiedzę lub zrozumienie, jak najlepiej chronić wrażliwe systemy korporacyjne i firmowe przed złośliwymi podmiotami, które mogą próbować uzyskać do nich dostęp w celu kradzieży poufnych danych lub utrudnienia działalności.

Na czym polega skuteczne zabezpieczenie w kontekście security awareness?

Skuteczny program bezpieczeństwa wymaga, aby wszyscy pracownicy organizacji – od kierownictwa po pracowników pierwszej linii – rozumieli swoją rolę w utrzymywaniu organizacyjnych standardów bezpieczeństwa i wdrażaniu skutecznych środków zaradczych w razie potrzeby. Zapewnia to security awareness, które prowadzi do zaangażowania wszystkich pracowników w temacie cyberbezpieczeństwa. Wymaga to nie tylko szkolenia technicznego, ale także regularnego informowania o trendach w zakresie zagrożeń, nowych przepisach (jeśli mają zastosowanie), aktualizowania zasad/procedur dotyczących krytycznych procesów, takich jak protokoły uwierzytelniania itp. oraz ciągłej edukacji w zakresie właściwych zachowań w sieci.

Dobre praktyki dotyczące bezpieczeństwa haseł

Silne hasła są niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo danych użytkownika przed złośliwymi podmiotami. Dobrą praktyką przy tworzeniu nowych haseł jest stosowanie co najmniej 8 znaków składających się z wielkich liter, małych liter, cyfr i symboli specjalnych, jeśli są one dostępne. Utrudni to hakerom próbującym metodami brute force atakować strony logowania do kont lub usług chronionych protokołami uwierzytelniania, takimi jak uwierzytelnianie dwuczynnikowe (2FA). Wymóg regularnego ponownego uwierzytelniania w określonych odstępach czasu może jeszcze bardziej zwiększyć odporność systemu.

Zdj. główne: Pixabay

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 383 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *