Inteligentne podejście do oświetlenia – SMART HOME

Włączanie i wyłączanie światła to nie wszystko, czego można oczekiwać od nowoczesnego oświetlenia. To wchodzące w skład inteligentnego systemu Smart Home daje o wiele więcej możliwości i pozwala zwiększyć komfort i efektywność lamp, kinkietów czy reflektorów, a także przekłada się na większą oszczędność na rachunkach za energię elektryczną. Jakie rozwiązania proponuje inteligentne oświetlenie?

Z czego składa się inteligentne oświetlenie do domu?

Do budynku smart oświetlenie można wprowadzić na wiele sposobów. Najprostszym jest zakup inteligentnej żarówki. Jej montaż nie różni się niczym od instalacji tej tradycyjnej. Wystarczy wkręcić ją w gniazdo lampy, a następnie pobrać dedykowaną aplikacje, połączyć się z siecią WiFi i wyszukać żarówkę w aplikacji. Wykonanie wszystkich tych działań poprawnie pozwoli sterować żarówką zdalnie z poziomu smartfona.

Inteligentne oświetlenie w domu zaprosić można również inwestując w specjalne gniazdka. Wystarczy je wpiąć do tych klasycznych w ścianie lub przedłużaczu i podłączyć do niego urządzenie, którym chce się sterować. Aby włączać i wyłączać światło, konieczne będzie pobranie specjalnej aplikacji.

Oprócz inteligentnych żarówek i gniazdek w Smart Home pojawić mogą się też specjalne lampy, gniazdożarówki, bezprzewodowe włączniki ścienne itp. Zanim jednak wprowadzi się te elementy oświetlenia do domu, warto zastanowić się, jak uczynić je praktycznymi i funkcjonalnymi. W tym celu dobrze jest:

  • Zastanowić się, w jakich miejscach w domu przydadzą się lampy inteligentne – na początek warto zacząć od jednego lub kilku punktów w całym domu;
  • Wybrać odpowiednie urządzenia, które spełnią indywidualne oczekiwania domowników;
  • Zapoznać się ze sposobem działania oświetlenia inteligentnego i pobrać odpowiednie aplikacje.
Mieszkanie z smart oświetleniem

Jakie funkcje ma inteligentne oświetlenie?

Oświetlenie Smart Home proponuje wiele innowacyjnych rozwiązań. Jednym z tych najczęściej się pojawiających jest sterowanie światłem. W praktyce funkcjonalność ta oznacza zdalne włączanie i wyłączanie poszczególnych lamp w domu, a także na zewnątrz. Co więcej, w ramach Smart Home oświetleniem można sterować, będąc poza domem, wykorzystując do tego tablet lub smartfona.

Sklep z oświetleniem Lumen Home proponuje jednak o wiele bardziej rozbudowane systemy Smart Home. Wyposażone są one m.in. w niezwykle praktyczną funkcję regulacji natężenia światła. Eliminuje to konieczność instalowania ściemniaczy przy włącznikach. Aby dopasować natężenie do indywidualnych potrzeb, konieczna jest tylko właściwa żarówka i smartfon. Z jego pomocą można maksymalnie rozświetlić wnętrze lub stworzyć w nim przyjemny, intymny klimat. Lampy inteligentne pozwalają również na regulowanie barwy światła. Sklep z oświetleniem Lumen Home w swojej ofercie posiada kolekcje żarówek oraz lamp z pełną gamą kolorów RGB, którymi również można sterować za pomocą WIFi.

Smart Home – oświetlenie dopasowane do potrzeb domowników

Jedną z najciekawszych funkcji smart oświetlenia jest możliwość programowania Indywidualnego cyklu dnia. W praktyce oznacza to, że ustalić można. O której godzinie zapali się światło w domu lub przed nim, o której zgaśnie itp. Pozwala to przygotować dom na przybycie domowników np. w zimie, kiedy wraca się po zmroku – oświetlenie inteligentne oznacza, że nie trzeba szukać włączników.

Wielu użytkowników oświetlenia inteligentnego ceni sobie również funkcję symulacji obecności w domu. Jest ona przydatna, kiedy wyjeżdża się na wakacje lub w dłuższą podróż. System uruchamia lampy w poszczególnych pokojach, co jakiś czas. Dla ewentualnych obserwujących nieruchomość jest to znak, że gospodarze są w domu. Funkcja symulacji obecności ma odstraszyć intruzów i zwiększyć bezpieczeństwo posesji.

Zestaw 2 żarówek Philips HUE 9W E27 2000-6500K - Lumen Home

Jakie są zalety inteligentnego oświetlenia?

Oświetlenie inteligentne to przede wszystkim wygoda i komfort. Pozwala na sterowanie światłem w każdej chwili i dopasowanie jego parametrów do aktualnych potrzeb. Łatwe w obsłudze zapewnia o wiele więcej możliwości niż tradycyjne lampy. Do jego plusów należy również zaliczyć ekologiczność. Większość systemów Smart Home opiera się na technologii LED, która zużywa minimalną ilość energii elektrycznej. 

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *