Produkcja kontraktowa elektroniki – dlaczego warto skorzystać z outsourcingu procesów produkcyjnych?

Outsourcing to dosłownie korzystanie z pomocy innych firm – zlecanie części zadań na zewnątrz. Dotyczy przede wszystkim procesów informatycznych, księgowych oraz marketingowych, ale nie tylko. Coraz popularniejszy staje się również outsourcing usług produkcyjnych. Jedni widzą w tym rozwiązanie problemów z brakami kadrowymi, inni lepszą jakość i wyższą efektywność wynikającą z możliwości, jakie mają przedsiębiorstwa specjalizujące się np. w produkcji kontraktowej elektroniki.

Outsourcing to połączenie trzech słów – „outside”, „resource” oraz „using”. Oznacza dosłownie wykorzystywanie źródeł zewnętrznych. Polega na wydzieleniu funkcji, które do tej pory przedsiębiorstwo realizowało samodzielnie albo na które znalazło się zapotrzebowanie i przekazaniu ich firmom specjalizującym się konkretnych zadaniach. Jak wspomniano we wstępie, obecnie najchętniej przedsiębiorstwa działające w różnych branżach zlecają wykonanie prac związanych z procesami informatycznymi, księgowymi, marketingowymi, obsługą klienta, a także audyty oraz szkolenia, w tym szkolenia BHP.

Z roku na rok rośnie również zapotrzebowanie na outsourcing w zakresie produkcji. Popularność zyskuje zwłaszcza produkcja kontraktowa elektroniki. Firmy coraz chętniej decydują się na tak zwany outsourcing pełny, czyli zlecenie całego procesu od etapu tworzenia dokumentacji produkcyjnej, przez wytworzenie płytek PCB, montaże SMT lub THT, usługi dodatkowe, aż po dostarczenie gotowego produktu lub jego montaż w urządzeniach docelowych.

Dlaczego przedsiębiorstwa wybierają outsourcing?

Oszczędność pieniędzy i czasu

Przede wszystkim dlatego że nie muszą inwestować w tworzenie linii produkcyjnej oraz zatrudnianie wykwalifikowanej kadry i jej utrzymanie. Do tego potrzeba nie tylko pieniędzy, lecz także przestrzeni i czasu, których często się po prostu nie ma. Poza tym po co wkładać kapitał w coś, z czego korzysta się tylko w pewnych okresach? Lepiej – bo bardziej opłacalnie – będzie zlecić produkcję np. obwodów drukowanych dobremu dostawcy.

Bardzo duże moce produkcyjne

Druga kwestia to dostęp do dużych mocy produkcyjnych. Jeżeli okaże się, że produkt doskonale się sprzedaje i potrzeba więcej podzespołów niż początkowo zakładano, można bez problemu zamówić kolejną partię. Większość firm zajmujących się produkcją kontaktową korzysta z montażu automatycznego SMT, który jest w pełni powtarzalny, dlatego będzie w stanie w krótkim czasie wytworzyć kolejne płytki PCB.

Czytaj:  Jak wybrać idealnego producenta zasłon?

Możliwość rozszerzania zakresu usług

Warto pamiętać, że produkcja kontraktowa obejmuje różne usługi. Nawet jeśli początkowo przedsiębiorstwo decyduje się np. wyłącznie na zamówienie montażu THT, po jakimś czasie może się zdecydować dodatkowo na testy funkcjonalne, programowanie lub montaż końcowy urządzeń. Wybierając outsourcing procesów produkcyjnych, da się zlecić te zadania jednej firmie, o ile działa kompleksowo tak jak np. Printor: https://printor.pl/produkcja-kontraktowa-elektroniki/

Płytki PCB na zamówienie

Skupienie się na własnym biznesie

Na koniec warto wspomnieć o kwestii, o której przedsiębiorcy często zapominają. Wtedy, gdy część procesów powierza się sprawdzonemu dostawcy, można się skupić na dalszym rozwoju biznesu. Odpowiedzialność za produkcję spoczywa na firmie zewnętrznej – to ona musi dopełnić terminów umownych i zapewnić jak najwyższą jakość podzespołów, a tym samym zadbać o optymalizację. Nie trzeba się również martwić o koszty, ponieważ wszystko ustala się na początku. A w razie problemów lub niepewności można skorzystać z know-how ekspertów, którzy na co dzień zajmują się produkcją elektroniki.

Zdjęcia: envato.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 467 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *