Serwer VPS to rozwiązanie hostingowe, które może zapewnić większą wydajność i swobodę działania niż korzystanie z hostingu współdzielonego. Co warto wziąć pod uwagę, decydując się na tę usługę? Podpowiemy Ci, jakie kwestie są kluczowe przy wyborze serwera VPS.
Spis treści:
Co to jest serwer VPS?
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jakie kwestie wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnego rozwiązania hostingowego dla swojej firmy, warto dowiedzieć się, czym właściwie jest serwer VPS i kiedy najlepiej sprawdzi się ta usługa. Korzystanie z Wirtualnego Serwera Prywatnego można określić opcją pośrednią między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Serwer VPS to przydzielona użytkownikowi wirtualna przestrzeń na fizycznym serwerze, którą klient może samodzielnie dostosować do własnych potrzeb. Wydajne i tanie serwery VPS oferuje SEOhost.pl, udostępniając użytkownikom pełen dostęp do panelu zarządzania wirtualną przestrzenią. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku sklepów e-commerce odwiedzanych przez liczne grono klientów czy też popularnych wśród internautów serwisów internetowych.
Ilość pamięci RAM przy wyborze serwera VPS
Jednym z kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na korzystanie z serwera VPS, jest ilość przysługującej użytkownikowi pamięci RAM. Wpływa ona na szybkość przetwarzania danych i liczbę procesów mogących odbywać się w tym samym czasie. Zatem im większą pamięć RAM posiada serwer VPS, tym wydajniejsze jest jego działanie. Dobre efekty pozwalają już uzyskać serwery oferujące minimum 1 GB pamięci RAM.
Rodzaj i pojemność dysku, na którym opiera się serwer VPS
Kolejną kwestią wpływającą na sprawne działanie serwera VPS jest typ dysku wykorzystywanego przy tej usłudze hostingowej. Zazwyczaj dostawcy oferują serwery VPS oparte na szybkich dyskach SSD, które zapewniają sprawny odczyt i zapis danych. Jednak jeszcze lepszą wydajność oferują nowoczesne dyski SSD NVMe kilkukrotnie szybsze od tych standardowych. Warto również zwrócić uwagę na przestrzeń dyskową dostępną w wybranym pakiecie, gdyż pozwala ona na przechowywanie większej ilości danych i usprawnia pracę wirtualnego serwera.
Ilość IP oferowanych w ramach korzystania z serwera VPS
Wybierając serwer VSP należy także zwrócić uwagę na liczbę udostępnianych użytkownikowi adresów IP. Zazwyczaj klient ma do dyspozycji tylko jeden adres IP w ramach danej usługi, a za każde kolejne IP firma hostingowa pobiera dodatkową opłatę. Większa liczba adresów IP może podnieść funkcjonalność serwera VPS i przyczynić się do osiągnięcia przez niego wyższej wydajności.
Dostęp do panelu zarządzania serwerem VPS
Podstawową różnicą między hostingiem współdzielonym a serwerem VPS stanowi możliwość dostępu do panelu administracyjnego. Rozwiązanie to umożliwia pełną konfigurację przestrzeni wirtualnej i dostosowanie parametrów serwera do indywidualnych potrzeb użytkownika. Klient ma wgląd w statystyki wydajności serwera VPS oraz może przeprowadzać takie operacje jak jego uruchomienie, zatrzymanie czy też restart.
Korzystanie z serwera VPS to rozwiązanie, które pozwala dostosować przestrzeń wirtualną na potrzeby własnej strony internetowej. Przy wyborze tej usługi hostingowej warto zwrócić uwagę na takie parametry jak pojemność dyskową, ilość pamięci RAM, liczbę adresów IP i możliwość zarządzania serwerem z poziomu panelu administracyjnego.