Jak sprawdzić parametry komputera

Wiele osób często zastanawia się, jak sprawdzić parametry komputera. Dzięki tym informacjom możliwe będzie sprawdzenie, czy konkretny program lub aplikacja, będzie obsługiwany przez komputer. Dodatkowo pozwoli to sprawdzić, jaką wydajność mają podzespoły, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie decyzji od ewentualnej wymiany. W jaki sposób można sprawdzić parametry komputera?

Warto znać możliwości komputera

Specyfikacja komputera będzie miała znaczenie zawsze, kiedy na komputerze będą uruchamiane aplikacje oraz programy. Każde z nich, posiada konkretne minimalne wymagania sprzętowe, w sytuacji, jeżeli komputer ich nie spełnia, korzystanie z programu będzie znacznie utrudnione lub nawet niemożliwe. W takiej sytuacji warto zawczasu sprawdzić, czy możliwe będzie jego uruchomienie, lub, jakie komponenty komputera muszą być wymienione, aby jego specyfikacja odpowiadała minimalnym, lub zalecanym wymaganiom.

Jak sprawdzić parametry komputera – wszystko zależy od systemu

Proces sprawdzania specyfikacji jest bezpośrednio uzależniony od tego, w jaki system operacyjny wyposażony jest komputer. W przypadku komputerów Mac działających na iOS konieczne jest:

  1. Wybranie w menu Apple zakładki informacji systemowych

  2. Następnie wybór opcji “ogólne”

  3. Wybierz zakładkę “Informacje”

  4. Uruchom “Raport systemowy”

Znajdą się tam wszystkie potrzebne informacje.

Co w przypadku, jeżeli komputer wyposażony jest w system Windows? Tutaj sprawa jest dużo prostsza, wystarczy w menu kontekstowym znajdującym się w lewym dolnym rogu ekranu wpisać frazę “informacje o systemie” po jej kliknięciu wyświetli się panel zawierający wszystkie potrzebne informacje. Jeżeli użytkownik potrzebuje wiedzy na temat dokładnych modeli posiadanych podzespołów, możliwe jest uruchomienie za pośrednictwem panelu sterowania “menadżera urządzeń” – będzie on zawierał wszystkie informacje na temat sterowników i modeli podzespołów komputera, jak również wszystkich aktualnie podłączonych do niego urządzeń, taki jak drukarki, klawiatury czy dyski zewnętrzne.

Co, jeżeli komputer nie działa?

Wszystkie powyższe kroki nie będą jednak skuteczne w sytuacji, jeżeli komputer nie może zostać uruchomiony. Może to wynikać z wielu czynników, uszkodzenia podzespołu, nieprawidłowego złożenia jednostki, lub dlatego, że proces budowy komputera nie został jeszcze zakończony. W takiej sytuacji sprawdzanie podzespołów może przebiegać na kilka sposobów. Jeżeli posiadany komputer jest laptopem, można zrobić to w dość prosty sposób, wystarczy wyszukać nazwę i model laptopa w wyszukiwarce, większość wyników powinna mieć informację, jaka jest specyfikacja komputera. Gdzie można znaleźć informacje o posiadanym modelu? Z reguły będzie ona znajdować się na naklejce umiejscowionej pod urządzeniem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku komputerów stacjonarnych, które były kupowane jako gotowe zestawy. Jednak co w przypadku, jeżeli zakupiony sprzęt był składany własnoręcznie? W takiej sytuacji konieczne będzie otworzenie obudowy i sprawdzenie oznaczeń podzespołów, Przy większości z nich, nie będzie konieczny żaden demontaż, zarówno płyta główna, jak i zasilacz mają bardzo widoczne naklejki i oznaczenia, podobna sytuacja jest w przypadku karty graficznej, oraz pamięci RAM. Problematyczny będzie natomiast procesor, tutaj, do sprawdzenia jego modelu konieczne będzie ściągnięcie chłodzenia, oraz wytarcie pasty termo przewodzącej.

Jak widać, sprawdzenie parametrów komputera jest niezwykle szybkie, proste i nie powinny przysporzyć nikomu większych problemów.

Zdj. główne: UX Store/unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *