Touchpad to nieodłączny element każdego laptopa. Wbudowane urządzenie sterujące pozwala na korzystanie z komputera bez konieczności podpinania standardowej myszki. Nie trzeba więc pamiętać o zabieraniu jej wszędzie ze sobą, co jest bardzo wygodne – szczególnie w przypadku częstych podróży. Niektóre osoby nawet wolą korzystać z gładzika, ponieważ twierdzą, że jest znacznie wygodniejszy, niż standardowa mysz. Niestety zdarza się, że ta dotykowa płytka przestaje działać, przez co użytkowanie laptopa staje się problematyczne. Co więc zrobić, jeśli mysz w laptopie nie działa?
Spis treści:
Touchpad nie działa? Jak włączyć touchpad w laptopie z Windowsem?
Najczęstszą przyczyną niedziałającego touchpada jest włączona opcja jego blokady. W momencie, gdy użytkownik korzysta z osobnej myszy, płytka dotykowa staje się zbędna oraz może przeszkadzać, np. przy pisaniu. Bardzo łatwo wtedy o przypadkowe dotknięcie gładzika i naniesienie niechcianych zmian w tekście czy innym dokumencie. Dzięki zablokowaniu touchpada nie trzeba się o to martwić.
Kiedy myszka w laptopie nie działa warto na początku sprawdzić czy nie jest ona po prostu zablokowana. W laptopach marek Asus, Lenovo czy innych urządzeniach korzystających z oprogramowania Windows najczęściej przycisk blokady gładzika to klawisz F6
w kombinacji z klawiszem FN
(czyli FN
+ F6
). Jeśli podane klawisze nie zadziałają warto sprawdzić również FN
+ F7
lub FN
+ F8
, a w niektórych modelach laptopów może to być kombinacja FN
+ Delete
. Zdarza się też, że laptopy mają wbudowany specjalny przycisk funkcyjny do włączenia i wyłączenia touchpada.
Inną opcją włączenia lub wyłączenia blokady touchpada w laptopie jest przejście do panelu sterowania. Tam na początku należy odszukać „Urządzenia peryferyjne”, a następnie odnaleźć sekcję „Mysz i klawiatura”. W tym miejscu można w łatwy sposób aktywować blokadę płytki dotykowej lub ją wyłączyć. Niektóre laptopy posiadają dodatkowe funkcje gładzika, które pozwalają na ustawienie szybkości kursora lub dostosowanie gestów do preferencji użytkownika.
Kolejnym sposobem na włączenie lub wyłączenie płytki dotykowej jest odnalezienie odpowiedniej ikonki na pasku zadań, który znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu, tuż obok zegara. Ikonka powinna przedstawiać touchpada. Po kliknięciu w nią pojawi się całe menu do zarządzania gładzikiem.
Jak włączyć touchpad w MacBooku?
W celu zarządzania płytką dotykową w MacBooku najpierw należy kliknąć w „Preferencje systemowe”, a następnie wybrać „Dostępność”. W tym miejscu trzeba odszukać „Sterowanie wskaźnikiem” oraz kliknąć „Ignoruj wbudowany gładzik, gdy obecna jest mysz lub gładzik bezprzewodowy”. Według upodobań można włączyć lub wyłączyć touchpada w MacBooku, gdy używana jest osobna mysz. Jeśli użytkownik chce dostosować ustawienia płytki dotykowej to należy ponownie wybrać „Preferencje systemowe”, a następnie kliknąć „Gładzik”. W tym miejscu należy wybrać pożądane ustawienia touchpada.
Jak naprawić touchpad w laptopie?
Kiedy żadna z powyższych opcji nie przynosi rezultatów i gładzik dalej nie działa, warto zajrzeć do ustawień sterowników. Może się zdarzyć tak, że po prostu nie jest zainstalowany najnowszy sterownik, który odpowiada za działanie płytki dotykowej. W laptopach z Windowsem ustawienia sterowników można znaleźć poprzez wejście w „Właściwości urządzenia”, a następnie „Płytka dotykowa” i „Sprzęt”.
Zdarza się, że gładzik systemowo zablokowany jest w BIOS laptopa. Mimo wszystko lepiej, by tego typu operacje wykonywała doświadczona osoba, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko wprowadzenia nieodpowiednich modyfikacji. Koszt naprawy touchpada to wydatek rzędu 200-300 zł i zdecydowanie lepiej powierzyć rozwiązanie tego problemu specjaliście.
Zdj. główne: Domenico Loia / unsplash.com