Darmowe laptopy dla uczniów i bony dla nauczycieli – Nowa ustawa podpisana przez prezydenta

W dobie cyfryzacji edukacji, nowe możliwości pojawiają się na horyzoncie dla uczniów i nauczycieli w Polsce. Prezydent Andrzej Duda niedawno podpisał ustawę skierowaną na ułatwienie dostępu do technologii zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, czyniąc edukację bardziej zrównoważoną i dostępną. Ta inicjatywa zdaje się być odpowiedzią na rosnącą potrzebę kompetencji cyfrowych w społeczeństwie.

Nowa ustawa zdefiniowana

Ustawa wprowadza nowe przepisy mające na celu wyposażenie uczniów klas IV szkół podstawowych w laptopy. Dodatkowo, nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pracujący w szkołach na dzień 30 września 2023 r. otrzymają bony na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Dotyczy to zarówno publicznych, jak i niepublicznych szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych.

Kto jest uprawniony do wsparcia?

Zasady dotyczące określenia grup nauczycieli uprawnionych do otrzymania bonu będą określone w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw informatyzacji. Ustawa określa jednak, że nie przysługuje prawo do bonu nauczycielowi, który na dzień składania zbiorczego wniosku przebywa na urlopie zdrowotnym, jest zawieszony w pełnieniu obowiązków, czy też przebywa na urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni.

Proces otrzymywania i wykorzystywania bonów

Kwota bonu została ustalona na 2500 zł, a jego ważność wygasa 31 grudnia 2025 r. Złożenie zbiorczego wniosku o bon na rzecz nauczycieli szkoły będzie dokonywane przez organ prowadzący szkołę za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, którego funkcjonowanie zapewni minister właściwy do spraw informatyzacji. Nauczyciel, który otrzymał bon, będzie mógł go zrealizować w punkcie sprzedaży laptopów lub laptopów przeglądarkowych wymienionych na liście przedsiębiorców dostępnej na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji. Jeżeli cena zakupu przewyższy kwotę bonu, różnicę nauczyciel pokryje ze środków własnych.

Zmiany w innych ustawach

Nowa ustawa przynosi również zmiany w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i ustawie o podatku od spadków i darowizn. Laptopy oraz bony na ich zakup zostały wyłączone spod egzekucji administracyjnej, a także z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Podpisana ustawa zdecydowanie wpłynie na kształtowanie przyszłości edukacji w Polsce, dostosowując ją do rosnących potrzeb społeczeństwa cyfrowego.

Źródło: https://www.rmf24.pl/polityka/news-jest-decyzja-prezydenta-ws-darmowych-laptopow-dla-uczniow,nId,6902863

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *