Każdy z nas prawdopodobnie spotkał się kiedyś z sytuacją, gdzie od momentu naciśnięcia przycisku do całkowitego uruchomienia się komputera mijało kilka, a nawet kilkanaście minut. Bywa to szczególnie uciążliwe obecnie, gdy bardzo popularnym rozwiązaniem stała się praca zdalna, co niekiedy wymusza jak najszybsze włączenie komputera. Takim sytuacjom można jednak zaradzić – dowiedz się co możesz zrobić, by system uruchamiał się szybciej i jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy.
Spis treści:
Przeciążenie pamięci
Jedną z najczęstszych przyczyn sprawiających, że laptop wolno się uruchamia, jest przepełnienie i przeciążenie jego dysku twardego. Każdy dysk ma swoją pojemność, jednak im bardziej jest ona zapełniona, tym wolniej komputer będzie się uruchamiał. Ustawieniem domyślnym niektórych z aplikacji jest automatyczne włączanie się podczas uruchamiania systemu, co dodatkowo obciąża i spowalnia procesor. Jak poradzić sobie z takim problemem?
Pierwszym krokiem powinno być odinstalowanie nieużywanych programów i aplikacji za pośrednictwem Panelu sterowania. Przy tej czynności należy jednak być ostrożnym, jako że część programów o tajemniczo brzmiących nazwach może być potrzebna na przykład do obsługi urządzeń takich jak drukarka czy skaner. Jeśli nie jesteśmy pewni przeznaczenia danego programu, warto wyszukać jego nazwę w Internecie. Warto również wyłączyć opcję uruchamiania się zaraz po starcie urządzenia w przypadku programów, dla których nie jest to niezbędne.
Można to zrobić w zaledwie kilku krokach: klikając jednocześnie klawisze “Windows + R”, w wyświetlone okienko wpisując “msconfig”, naciskając klawisz “enter” i klikając w zakładkę „uruchamianie”. Pojawi się lista programów, gdzie można ręcznie wyłączyć te które działają niejako w tle, spowalniając jednocześnie pracę i uruchamianie się urządzenia.
Wirusy i złośliwe oprogramowanie
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że również wirusy i innego rodzaju niechciane oprogramowanie wpływa negatywnie na wydajność komputera. Jeżeli laptop wolno chodzi, upewnij się, że masz zainstalowany odpowiedni program antywirusowy, najlepiej z funkcją stałej ochrony. W ten sposób unikniesz dalszego wnikania do komputera wirusów, które mogą być nie tylko uciążliwe pod względem wydajności, ale również niebezpieczne dla Twoich danych i prywatności. Ponadto, większość programów antywirusowych oferuje opcję gruntownego skanowania dysku twardego w poszukiwaniu złośliwych elementów. Takiego skanowania warto dokonywać regularnie, jako że nawet najlepszy program antywirusowy nie jest w stanie zapewnić stuprocentowej ochrony. Istnieje duża szansa, że odnalezienie i usunięcie niepożądanych programów przyniesie również poprawę, jeśli chodzi o szybkość uruchamiania się urządzenia. Warto zatem wyrobić sobie nawyk regularnego skanowania urządzenia, by usunąć ewentualne wirusy.
Laptop wolno chodzi – zabrudzone urządzenie
Kolejna przyczyna wydaje się być dość prozaiczna i niekoniecznie związana z faktem, że ponowne uruchomienie komputera długo trwa. Trzeba jednak pamiętać, że zabrudzenia fizyczne, takie jak kurz, również mogą negatywnie wpływać na szybkość pracy komputera. Ma to nieco mniejsze znaczenie w przypadku laptopów, jako że są one bardziej zabudowane i w mniejszym stopniu przepuszczają kurz do środka. W przypadku komputerów stacjonarnych jednak kurz, zwłaszcza na wentylatorach, może powodować przegrzewanie się urządzenia, a co za tym idzie – wolniejsze uruchamianie się. Z tego względu warto regularnie otworzyć i dokładnie wyczyścić w środku jednostkę centralną.
Zdj. główne: Kari Shea / unsplash.com