Laptop wolno się uruchamia? Sprawdź te 3 najczęstsze przyczyny

Każdy z nas prawdopodobnie spotkał się kiedyś z sytuacją, gdzie od momentu naciśnięcia przycisku do całkowitego uruchomienia się komputera mijało kilka, a nawet kilkanaście minut. Bywa to szczególnie uciążliwe obecnie, gdy bardzo popularnym rozwiązaniem stała się praca zdalna, co niekiedy wymusza jak najszybsze włączenie komputera. Takim sytuacjom można jednak zaradzić – dowiedz się co możesz zrobić, by system uruchamiał się szybciej i jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy. 

Przeciążenie pamięci

Jedną z najczęstszych przyczyn sprawiających, że laptop wolno się uruchamia, jest przepełnienie i przeciążenie jego dysku twardego. Każdy dysk ma swoją pojemność, jednak im bardziej jest ona zapełniona, tym wolniej komputer będzie się uruchamiał. Ustawieniem domyślnym niektórych z aplikacji jest automatyczne włączanie się podczas uruchamiania systemu, co dodatkowo obciąża i spowalnia procesor. Jak poradzić sobie z takim problemem?

Pierwszym krokiem powinno być odinstalowanie nieużywanych programów i aplikacji za pośrednictwem Panelu sterowania. Przy tej czynności należy jednak być ostrożnym, jako że część programów o tajemniczo brzmiących nazwach może być potrzebna na przykład do obsługi urządzeń takich jak drukarka czy skaner. Jeśli nie jesteśmy pewni przeznaczenia danego programu, warto wyszukać jego nazwę w Internecie. Warto również wyłączyć opcję uruchamiania się zaraz po starcie urządzenia w przypadku programów, dla których nie jest to niezbędne.

Można to zrobić w zaledwie kilku krokach: klikając jednocześnie klawisze “Windows + R”, w wyświetlone okienko wpisując “msconfig”, naciskając klawisz “enter” i klikając w zakładkę „uruchamianie”. Pojawi się lista programów, gdzie można ręcznie wyłączyć te które działają niejako w tle, spowalniając jednocześnie pracę i uruchamianie się urządzenia. 

Wirusy i złośliwe oprogramowanie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że również wirusy i innego rodzaju niechciane oprogramowanie wpływa negatywnie na wydajność komputera. Jeżeli laptop wolno chodzi, upewnij się, że masz zainstalowany odpowiedni program antywirusowy, najlepiej z funkcją stałej ochrony. W ten sposób unikniesz dalszego wnikania do komputera wirusów, które mogą być nie tylko uciążliwe pod względem wydajności, ale również niebezpieczne dla Twoich danych i prywatności. Ponadto, większość programów antywirusowych oferuje opcję gruntownego skanowania dysku twardego w poszukiwaniu złośliwych elementów. Takiego skanowania warto dokonywać regularnie, jako że nawet najlepszy program antywirusowy nie jest w stanie zapewnić stuprocentowej ochrony. Istnieje duża szansa, że odnalezienie i usunięcie niepożądanych programów przyniesie również poprawę, jeśli chodzi o szybkość uruchamiania się urządzenia. Warto zatem wyrobić sobie nawyk regularnego skanowania urządzenia, by usunąć ewentualne wirusy.

Laptop wolno chodzi – zabrudzone urządzenie

Kolejna przyczyna wydaje się być dość prozaiczna i niekoniecznie związana z faktem, że ponowne uruchomienie komputera długo trwa. Trzeba jednak pamiętać, że zabrudzenia fizyczne, takie jak kurz, również mogą negatywnie wpływać na szybkość pracy komputera. Ma to nieco mniejsze znaczenie w przypadku laptopów, jako że są one bardziej zabudowane i w mniejszym stopniu przepuszczają kurz do środka. W przypadku komputerów stacjonarnych jednak kurz, zwłaszcza na wentylatorach, może powodować przegrzewanie się urządzenia, a co za tym idzie – wolniejsze uruchamianie się. Z tego względu warto regularnie otworzyć i dokładnie wyczyścić w środku jednostkę centralną.

Zdj. główne: Kari Shea / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 375 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *