Lista zalet inwestycji w pompę ciepła jest długa, a na jej szczycie znajduje się obniżenie rachunków za ogrzewanie. Ale czy wiesz, jak wygodne może być korzystanie z takiej instalacji? Dzięki rozwiązaniom z obszaru smart home urządzenie będzie pracować niemal bezobsługowo, a Ty zyskasz pełną kontrolę nad jego działaniem. Dowiedz się, jakie funkcje mają aplikacje do sterowania pompami ciepła.
Spis treści:
Aplikacje do sterowania pompami ciepła: czy na pewno się przydają?
Czy pompa ciepła będzie działać bez specjalnej aplikacji do jej obsługi? Tak – tym urządzeniem można sterować np. przy pomocy panelu kontrolnego czy klasycznego termostatu. Jednak w dobie smart home warto jeszcze bardziej ułatwić sobie korzystanie z nowoczesnego ogrzewania. Taką możliwość dają właśnie rozwiązania informatyczne.
Jak to działa w praktyce?
- Większość nowoczesnych pomp ciepła można podłączyć do sieci Wi-Fi, a ich oprogramowanie daje dostęp do sterowania parametrami pracy i ich kontroli.
- Aplikacje do sterowania pompami ciepła można zainstalować w każdym nowoczesnym smartfonie, zarówno z systemem Android, jak i iOS. Często są one też dostępne w wersji na PC czy tablet. Dlatego możesz z nich korzystać tak, jak Ci wygodnie.
- Takie oprogramowanie daje dostęp do szerokiej gamy funkcji – może on być łatwiejszy niż przy pomocą klasycznego panelu sterowania. Dodatkowo możesz przyjrzeć się np. raportom odnośnie do wydajności pracy urządzenia – tak, aby monitorować np. to, ile energii zużywa oraz jak dużo ciepła emituje.
To właśnie powód, dla którego coraz więcej osób poszukujących pompy ciepła. Porównując modele w serwisie https://pompy.app, zwracają one uwagę na dostęp aplikacji dedykowanych do konkretnych modeli.
Jakie są najważniejsze funkcje aplikacji do sterowania pompą ciepła?
Poszczególne aplikacje do sterowania pompami ciepła różnią się między sobą m.in. interfejsem czy zakresem funkcjonalności. Jednak zdecydowana większość daje dostęp do podstawowych opcji – tych, które są potrzebne każdemu użytkownikowi. Oto lista typowych funkcji takiego oprogramowania.
- Włączanie i wyłączanie pompy ciepła – bardzo często można to zrobić zdalnie lub np. zaplanować czas pracy urządzenia. To sposób na zwiększenie oszczędności na ogrzewaniu. Ta funkcja jest ważna np. dla osób, które często podróżują albo korzystają z pompy ciepła w domu wakacyjnym/weekendowym. Wówczas mogą np. włączyć urządzenie na kilka godzin przed dotarciem na miejsce – tak, by po otwarciu drzwi przywitało ich przyjemne ciepło.
- Termostat – aplikacje do sterowania pompą ciepła pozwalają oczywiście na regulowanie temperatury. Można też zaprogramować jej zmianę, np. tak aby w budynku było najcieplej w godzinach porannych i popołudniowych (gdy domownicy wracają do domu), a w nocy nieco chłodniej, dla lepszego snu.
- Monitorowanie zużycia energii – aplikacja powinna dawać dostęp do bieżących i historycznych danych na temat tego, ile prądu pobiera urządzenie. To pozwoli m.in. oszacować wysokość rachunków za elektryczność, ale również ocenić, jak wydajna jest praca pompy i zoptymalizować jej działanie. Jeśli ten temat Cię interesuje, dowiedz się ile prądu zużywa pompa ciepła i dlaczego, klikając w ten link: https://pompy.app/poradniki/ile-pradu-zuzywa-pompa-ciepla-i-dlaczego/.
Jak zatem widać, nawet te podstawowe funkcje aplikacji do sterowania pompami ciepła zwiększają komfort korzystania z tego ekologicznego ogrzewania.
Co jeszcze można kontrolować dzięki aplikacji do pompy ciepła?
Opisane powyżej podstawowe funkcje aplikacji do sterowania pompą ciepła nie wyczerpują możliwości jej działania. Co zatem jeszcze można kontrolować przy pomocy takiego oprogramowania?
- Ustawienia w trybie awaryjnym/Diagnostyka systemu – jeśli w pompie ciepła wystąpi usterka lub jej praca zostanie zakłócona, aplikacja może Cię o tym poinformować. Ponadto przy jej pomocy będzie można zweryfikować, co jest nie tak – raport możesz np. przedstawić serwisantom podczas wstępnej konsultacji. Być może pozwoli to uniknąć wizyty ekipy naprawczej, bo problem jest do rozwiązania w kilka chwil, zdalnie.
- Raporty i historia – dane odnośnie do zużycia energii przez pompę ciepła oraz, ogólniej, jej pracy, są zapisywane w aplikacji. Dostęp do nich pozwala np. zoptymalizować scenariusze ogrzewania budynku – tak by zmniejszyć koszty – oraz dokonać ewentualnych zmian przy planowanych renowacjach oraz remontach budynku.
- Różne tryby pracy – aplikacja może mieć zaprogramowane różne „scenariusze” i parametry pracy. Możesz wybrać odpowiednie w zależności od sytuacji. Często dostępnymi opcjami są np. tryb wakacyjny, tryb cichej pracy czy tryb szybkiego przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki takim opcjom jedno kliknięcie wystarczy, aby dostosować działanie pompy do konkretnej sytuacji.
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią aplikację do sterowania pompą ciepła? Podstawa to oczywiście kompatybilność z wybieranym modelem urządzenia. Tę kwestię najlepiej omówić z ekipą instalacyjną i skorzystać z jej doświadczenia oraz wskazówek. Jeśli natomiast już korzystasz z systemu smart home, upewnij się, że pompę będzie z nim można zintegrować. Tak zapewnisz sobie maksimum komfortu.