Ile prądu zużywa żarówka?

Ile prądu zużywa żarówka? Odpowiedź na to pytanie zależy od mocy i rodzaju żarówki. Dowiedz się, ile energii elektrycznej pobierają różne typy żarówek, w tym żarówka 100W, żarówka LED 10W, żarówka 25W i żarówka 50W.

Tradycyjna żarówka o mocy 100W zużywa około 0,1 kWh energii elektrycznej na godzinę pracy, co przy średniej cenie za 1 kWh w Polsce da nam kwotę 0.10 grosza za godzinę. To sporo, ale zwróć uwagę, że taki rodzaj żarówki jest już przestarzały i mniej energooszczędny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po żarówki LED, które wyróżniają się bardzo niskim zużyciem prądu, przykładowa żarówka LED o mocy 10W w ciągu godziny swojej pracy zużyje zaledwie 0,01 kWh energii elektrycznej, czyli około 0.01 grosza. Różnica jest zatem ogromna.

Dla jeszcze większego zobrazowania sytuacji przedstawmy sobie hipotetyczny scenariusz. Nasze mieszkanie jest wyposażone w 15 żarówek o mocy 100W. W okresie zimowym potrzebujemy dużo więcej światła, dlatego załóżmy, że w ciągu miesiąca światła świecą się przez 8 godzin dziennie, co w skali miesiąca daje nam wynik 24 kWh, czyli 23,76 zł za samo światło. Dla przykładu dla żarówek 50W i 25W kwota ta zmniejszyła by się do kolejno 11,88 zł i 5,94 zł. Warto zatem rozważyć wymianę swoich żarówek w domu na energooszczędne.

Jak obliczyć zużycie żarówki?

Aby obliczyć, ile prądu zużywa żarówka, należy pomnożyć jej moc w watach przez czas pracy w godzinach, a następnie podzielić przez 1000. Jeśli chcesz łatwo obliczyć koszt energii elektrycznej dla żarówki, skorzystaj z naszego autorskiego kalkulatora, który pozwoli Ci na szybkie i dokładne oszacowanie kosztów zużycia energii przez żarówkę. Zadbaj o swoje portfele i środowisko, wybierając energooszczędne żarówki lub żarówki LED, które mają niższe zużycie energii elektrycznej.

Zdj. główne: Domenico Loia / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *