Pompy ciepła – przegląd dostępnych możliwości na rynku

Pompa ciepła to urządzenie, za pomocą którego w sposób ekologiczny i ekonomiczny można ogrzać dom lub innego rodzaju budynek. Obecnie na rynku dostępne jest kilka typów pomp, przy czym każdy sprawdzi się w innych warunkach. Co dokładnie mamy do wyboru? Jaki rodzaj pompy ciepła sprawdzi się w naszym przypadku? Sprawdzamy!

Czym cechuje się pompa ciepła?

Pompy ciepła to zaawansowane technicznie urządzenia służące ogrzewaniu domu albo innego budynku. Można je podzielić na:

  • powietrzne,
  • wodne,
  • gruntowe.

Choć każde urządzenie korzysta z innego źródła ciepła, cechą wspólną jest ogrzewanie ciekłego czynnika roboczego, który trafia do sprężarki. Tam ciepło jest kumulowane oraz poddawane działaniu wysokiego ciśnienia, dzięki czemu jest w stanie ogrzać pomieszczenia. Zaletą pomp ciepła jest cicha praca i łatwość obsługi – jedyną czynnością, jaką trzeba przeprowadzić co pewien czas, jest usuwanie kamienia kotłowego. Na temat rodzajów pomp ciepła można przeczytać w artykule https://heatergo.pl/blog/rodzaje-pomp-ciepla/. Warto pamiętać, że poszczególne typy urządzeń sprawdzają się przy innych warunkach technicznych samego budynku czy jego otoczenia.

Sprawdź, na jaki rodzaj pompy ciepła warto się zdecydować!

Pompa ciepła powietrzna

Pompa ciepła powietrzna pozwala pozyskać, a następnie przetworzyć energię pochodzącą z powietrza. Jest ono zasysane z otoczenia i odprowadzane bezpośrednio do lameli parownika pompy ciepła. Tego rodzaju urządzenie bardzo łatwo zamontować – procedura nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac ani dużych ingerencji w grunt czy strukturę budynku. Powietrzna pompa ciepła to stosunkowo ekonomiczne rozwiązanie, jednak najczęściej sprawdza się w przypadku budynków o mniejszej powierzchni. Chcąc sprawdzić, czy w naszym przypadku tego typu pompa ciepła będzie opłacalna, warto posiłkować się kalkulatorem dostępnym na https://heatergo.pl/kalkulator/

Pompa ciepła wodna

W przypadku wodnych pomp ciepła źródło, z którego pozyskiwana jest energia, stanowi woda umiejscowiona w zbiornikach znajdujących się w pobliżu domu. Jeśli w okolicach naszego miejsca zamieszkania nie ma rzeki, jeziora czy stawu, istnieje możliwość skorzystania ze studni głębinowej, dającej dostęp do wody. Tego rodzaju pompa ciepła uchodzi za efektywniejszą, ze uwagi na fakt, że temperatura wody jest stała. Wadą jest natomiast skomplikowany proces instalacji, jeśli zamierzamy korzystać ze studni głębinowej. Ponadto, im większa głębokość, tym więcej prądu zużywa urządzenie.

Pompa ciepła gruntowa

Gruntowe pompy ciepła korzystają z energii geotermalnej. Są to niezwykle efektywne urządzenia, które będą w stanie ogrzać nawet budynki o bardzo dużej powierzchni. Problemem jest jednak skomplikowany proces instalacji oraz konieczność wygospodarowania odpowiedniej powierzchni na działce. W procesie montażu przeprowadzane są zaawansowane prace ziemne, przez co cała procedura trwa nieco dłużej, niż na przykład w przypadku powietrznych pomp ciepła.

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju pompy ciepła uwarunkowany jest kilkoma czynnikami. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • powierzchnię budynku,
  • uwarunkowania techniczne działki,
  • zapotrzebowanie na ciepło,
  • budżet, jakim dysponujemy.

Warto pamiętać, że pompa ciepła to inwestycja na wiele lat, dlatego jej wybór nie może być kwestią przypadku. Dodatkowo coraz częściej właściciele domów decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych. Tego typu inwestycja mocno obciąża budżet, ale jednocześnie pozwala zredukować rachunki za prąd do minimum. Pompy ciepła zasilane są bowiem energią elektryczną, za którą w sezonie grzewczym z wiadomych względów będziemy płacić więcej. Jak wspomniano, im głębiej zamontowana jest pompa, tym zużycie prądu będzie większe. Dlatego panele fotowoltaiczne polecane są szczególnie w przypadku urządzeń gruntowych oraz wodnych. Nie trzeba ich jednak montować od razu – wiele zależy tutaj od możliwości technicznych oraz finansowych

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 381 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *