Fotowoltaika do grzania wody to chÄtnie wybierane zastosowanie paneli sĆonecznych. Wystarczy nawet maĆy zestaw fotowoltaiczny, ĆŒeby mĂłc zasiliÄ grzaĆkÄ w bojlerze i bez trudu zagrzaÄ wodÄ. W jaki sposĂłb dziaĆa fotowoltaika do grzania wody? Czy jest to opĆacalna i skuteczna inwestycja? Z odpowiedziÄ przychodzimy w dalszej czÄĆci naszego artykuĆu.
Spis treĆci:
Panele fotowoltaiczne do grzania wody – jak dziaĆajÄ ?
Panele sĆoneczne skĆadajÄ siÄ z poĆÄ czonych w sposĂłb moduĆĂłw. KaĆŒdy moduĆ natomiast zawiera w sobie ogniwa fotowoltaiczne, ktĂłre produkuje siÄ z pĆytki krzemowej. Tego rodzaju konstrukcje montuje siÄ na dachu albo gruncie, w zaleĆŒnoĆci od kilku czynnikĂłw. JeĆli chcemy grzaÄ wodÄ wĆaĆnie przy uĆŒyciu moduĆĂłw fotowoltaicznych, najczÄĆciej miejscem ich instalacji bÄdzie grunt. InnÄ opcjÄ jest zastosowanie specjalnego stelaĆŒu, czyli tak zwanej ekierki. WĆaĆciciele domĂłw czÄsto decydujÄ siÄ na moduĆy obejmujÄ ce 4 albo 6 paneli sĆonecznych. DziÄki nim moĆŒna wygenerowaÄ takÄ iloĆÄ energiÄ, ktĂłra pozwoli na zasilenie bojlera o mocy do 3 kW i sprosta zapotrzebowaniu kilkuosobowej rodziny.
Grzanie wody z paneli sĆonecznych jest dosyÄ proste. MoĆŒna o nim przeczytaÄ takĆŒe na https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-do-grzania-wody/. Po pierwsze wymaga dobrania odpowiednich paneli i zamontowania przetwornicy, za pomocÄ ktĂłrej przeksztaĆcane bÄdzie napiÄcie staĆe na zmienne. Wytworzona energia zostanie przetransportowana do grzaĆek czy grzejnikĂłw, ktĂłre nagrzewajÄ wodÄ. Instalacja fotowoltaiczna moĆŒe teĆŒ sĆuĆŒyÄ do zasilania innych odbiornikĂłw energii elektrycznej. Warto jednak pamiÄtaÄ, ĆŒe aby sprostaĆa ona zapotrzebowaniem caĆego domu, musi mieÄ wyĆŒszÄ moc.
NajwaĆŒniejsze elementy zestawu do podgrzania wody
Aby mĂłc zaplanowaÄ zestaw do podgrzewania wody, pierwszÄ decyzjÄ bÄdzie wybĂłr odpowiedniego rodzaju generatora. JeĆli nie jesteĆmy pewni, jaki wariant bÄdzie lepszÄ opcjÄ w naszym przypadku, zawsze moĆŒemy skorzystaÄ z porady firmy, ktĂłra specjalizuje siÄ w tego typu instalacjach jak https://sunergo.pl/. Do wytwarzania ciepĆej wody uĆŒytkowej sĆuĆŒÄ panele fotowoltaiczne off-grid oraz on-grid. Czym siÄ one rĂłĆŒniÄ ?Â
Instalacja off-grid skĆada siÄ z paneli fotowoltaicznych oraz przetwornika napiÄcia. Charakteryzuje siÄ najwyĆŒszÄ skutecznoĆciÄ w miesiÄ cach letnich. Takie rozwiÄ zanie sĆuĆŒy do zasilania jedynie odbiornikĂłw oporowych bez elektroniki. Trzeba dodaÄ, ĆŒe instalacje poza sieciÄ moĆŒna Ćatwo zamontowaÄ. Minusem jest to, ĆŒe nie sÄ objÄte dotacjami. JeĆli chodzi o instalacje on-grid to w jej przypadku, nadmiar prÄ du jest oddawany do sieci, dziÄki czemu wartoĆÄ sprzedanej energii moĆŒna uĆŒyÄ do zakupu energii elektrycznej. Takim zestawem zasila siÄ nie tylko oporowe odbiorniki. Warto dodaÄ, ĆŒe rozliczanie fotowoltaiki w systemie net-billing pozwala na czÄĆciowe pokrycie rachunkĂłw za prÄ d, co jest niewÄ tpliwÄ zaletÄ .
Panele do grzania wody uĆŒytkowej – jaka powinna byÄ moc instalacji?
Grzanie wody instalacjÄ fotowoltaicznÄ wiÄ ĆŒe siÄ z koniecznoĆciÄ zasilenia wyĆÄ cznie samej grzaĆki. Co za tym idzie, moc tego rodzaju instalacji moĆŒe byÄ dosyÄ niska. Zazwyczaj wykorzystuje siÄ cztery moduĆy, natomiast moc zestawu wynosi ok. 3kW. Taka moc jest caĆkowicie wystarczajÄ ca do tego, aby mĂłc skutecznie zagrzaÄ wodÄ uĆŒytkowÄ dla wszystkich domownikĂłw. PamiÄtajmy, ĆŒe w razie potrzeby moĆŒemy rozbudowaÄ instalacjÄ o kolejne moduĆy, zwiÄkszajÄ c bardzo jej moc i w ten sposĂłb zasilajÄ c inne urzÄ dzenia.
Czy ogrzewanie wody z fotowoltaikÄ to dobre rozwiÄ zanie?
Grzanie wody z paneli PV jest Ćwietnym sposobem na zabezpieczenie siÄ przed wysokimi wydatkami na energiÄ elektrycznÄ . Co prawda, uĆŒywanie prÄ du w celu ogrzania wody uĆŒytkowej jest zazwyczaj bardzo kosztowne i wiÄ ĆŒe siÄ ze sporym zuĆŒyciem energii. Inaczej jednak wyglÄ da kwestia wykorzystania instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania wody. Panele sĆoneczne sÄ jak najbardziej opĆacalnÄ inwestycjÄ i pozwalajÄ nam cieszyÄ siÄ ciepĆÄ wodÄ przez caĆy rok. MontaĆŒ takiej konstrukcji ma wiele zalet. Przede wszystkim sÄ to stosunkowo niskie koszty uĆŒytkowania oraz maĆe ryzyko awarii. Sama instalacja nie ma teĆŒ duĆŒych wymagaĆ dotyczÄ cych jej konserwacji, a co wiÄcej – jest prosta w montaĆŒu.