Fotowoltaika do grzania wody – jak działa i czy jest skuteczna?

Fotowoltaika do grzania wody to chętnie wybierane zastosowanie paneli słonecznych. Wystarczy nawet mały zestaw fotowoltaiczny, żeby móc zasilić grzałkę w bojlerze i bez trudu zagrzać wodę. W jaki sposób działa fotowoltaika do grzania wody? Czy jest to opłacalna i skuteczna inwestycja? Z odpowiedzią przychodzimy w dalszej części naszego artykułu.

Panele fotowoltaiczne do grzania wody – jak działają?

Panele słoneczne składają się z połączonych w sposób modułów. Każdy moduł natomiast zawiera w sobie ogniwa fotowoltaiczne, które produkuje się z płytki krzemowej. Tego rodzaju konstrukcje montuje się na dachu albo gruncie, w zależności od kilku czynników. Jeśli chcemy grzać wodę właśnie przy użyciu modułów fotowoltaicznych, najczęściej miejscem ich instalacji będzie grunt. Inną opcją jest zastosowanie specjalnego stelażu, czyli tak zwanej ekierki. Właściciele domów często decydują się na moduły obejmujące 4 albo 6 paneli słonecznych. Dzięki nim można wygenerować taką ilość energię, która pozwoli na zasilenie bojlera o mocy do 3 kW i sprosta zapotrzebowaniu kilkuosobowej rodziny

Grzanie wody z paneli słonecznych jest dosyć proste. Można o nim przeczytać także na https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-do-grzania-wody/. Po pierwsze wymaga dobrania odpowiednich paneli i zamontowania przetwornicy, za pomocą której przekształcane będzie napięcie stałe na zmienne. Wytworzona energia zostanie przetransportowana do grzałek czy grzejników, które nagrzewają wodę. Instalacja fotowoltaiczna może też służyć do zasilania innych odbiorników energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że aby sprostała ona zapotrzebowaniem całego domu, musi mieć wyższą moc. 

Czy fotowoltaika do grzania wody się opłaca? Zobacz!

Najważniejsze elementy zestawu do podgrzania wody

Aby móc zaplanować zestaw do podgrzewania wody, pierwszą decyzją będzie wybór odpowiedniego rodzaju generatora. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki wariant będzie lepszą opcją w naszym przypadku, zawsze możemy skorzystać z porady firmy, która specjalizuje się w tego typu instalacjach jak https://sunergo.pl/. Do wytwarzania ciepłej wody użytkowej służą panele fotowoltaiczne off-grid oraz on-grid. Czym się one różnią? 

Instalacja off-grid składa się z paneli fotowoltaicznych oraz przetwornika napięcia. Charakteryzuje się najwyższą skutecznością w miesiącach letnich. Takie rozwiązanie służy do zasilania jedynie odbiorników oporowych bez elektroniki. Trzeba dodać, że instalacje poza siecią można łatwo zamontować. Minusem jest to, że nie są objęte dotacjami. Jeśli chodzi o instalacje on-grid to w jej przypadku, nadmiar prądu jest oddawany do sieci, dzięki czemu wartość sprzedanej energii można użyć do zakupu energii elektrycznej. Takim zestawem zasila się nie tylko oporowe odbiorniki. Warto dodać, że rozliczanie fotowoltaiki w systemie net-billing pozwala na częściowe pokrycie rachunków za prąd, co jest niewątpliwą zaletą.

Panele do grzania wody użytkowej – jaka powinna być moc instalacji? 

Grzanie wody instalacją fotowoltaiczną wiąże się z koniecznością zasilenia wyłącznie samej grzałki. Co za tym idzie, moc tego rodzaju instalacji może być dosyć niska. Zazwyczaj wykorzystuje się cztery moduły, natomiast moc zestawu wynosi ok. 3kW. Taka moc jest całkowicie wystarczająca do tego, aby móc skutecznie zagrzać wodę użytkową dla wszystkich domowników. Pamiętajmy, że w razie potrzeby możemy rozbudować instalację o kolejne moduły, zwiększając bardzo jej moc i w ten sposób zasilając inne urządzenia.

Czy ogrzewanie wody z fotowoltaiką to dobre rozwiązanie?

Grzanie wody z paneli PV jest świetnym sposobem na zabezpieczenie się przed wysokimi wydatkami na energię elektryczną. Co prawda, używanie prądu w celu ogrzania wody użytkowej jest zazwyczaj bardzo kosztowne i wiąże się ze sporym zużyciem energii. Inaczej jednak wygląda kwestia wykorzystania instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania wody. Panele słoneczne są jak najbardziej opłacalną inwestycją i pozwalają nam cieszyć się ciepłą wodą przez cały rok. Montaż takiej konstrukcji ma wiele zalet. Przede wszystkim są to stosunkowo niskie koszty użytkowania oraz małe ryzyko awarii. Sama instalacja nie ma też dużych wymagań dotyczących jej konserwacji, a co więcej – jest prosta w montażu.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 399 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *