Czym zajmuje się operator hurtowy? Poznaj zaplecze działania dostawców światłowodu

Dziś prawie każdy ma dostęp do sieci: czy to w domu, czy w biurze, czy na urządzeniach mobilnych. Czy wiesz jednak, skąd właściwie bierze się internet, do którego masz tak swobodny dostęp? Sprawa wydaje się prosta: wystarczy wybór najkorzystniejszej oferty operatora telekomunikacyjnego, by przy odrobinie szczęścia nawet jeszcze tego samego dnia cieszyć się dostępem do sieci. Zanim jednak operator będzie mógł zaoferować Ci swoje usługi, internet pokonuje wcale nie taką prostą i szybką drogę, jak mogłoby się wydawać! Czy wiesz, czym zajmuje się hurtowy dostawca internetu, czyli firma światłowodowa? Podpowiadamy!

Skąd właściwie ten internet w naszych domach i biurach?

Dziś dostęp do internetu jest tak łatwy i powszechny, że być może nawet nie zastanawiasz się nad tym, jaką drogę musi pokonać, by urządzenie końcowe, którym się posługujesz, mogło się z nim połączyć. Procedura podłączenia stałego łącza w domu czy w biurze jest dość prosta. Wybierasz operatora telekomunikacyjnego, którego oferta jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna (sam internet, internet z telewizją, bądź internet, telewizja i telefon domowy), podpisujesz umowę, umawiasz się na montaż i tyle – zwykle w ciągu kilku dni możesz cieszyć się stałym łączem.

Zanim jednak wybrany dostawca usług telekomunikacyjnych będzie mógł przygotować ofertę dla przyszłych klientów, sam musi taką podpisać – z hurtowym dostawcą internetu, takim, jak NEXERA.

Hurtowy dostawca światłowodu – co należy do jego zadań?

Operator telekomunikacyjny jest poniekąd pośrednikiem pomiędzy klientem a hurtowym dostawcą usług. Operator podłącza się do gotowej infrastruktury i na tej podstawie może udostępniać przyłącze dalej – czyli do klientów prywatnych lub firmowych. To właśnie za budowę całej infrastruktury światłowodowej odpowiedzialny jest hurtowy dostawca internetu – jak NEXERA.

Czym właściwie zajmuje się firma światłowodowa? Przede wszystkim: planowaniem, budową i zarządzaniem siecią internetową. Hurtowy dostawca zaopatruje wybraną okolicę w całą infrastrukturę niezbędną do tego, by internet mógł trafić do domów i firm.

Dopiero gdy sieć jest wybudowana, operatorzy telekomunikacyjni podpisują umowę o współpracy z hurtowym dostawcą i na tej podstawie mogą oferować usługi odbiorcom końcowym: czyli swoim klientom indywidualnym lub firmowym. Operator komunikuje się z hurtowym dostawcą w sprawie możliwości i terminu wykonania przyłącza do wybranego budynku, gdy klient składa zapytanie o możliwość instalacji.

W niektórych miastach współpracujemy z kilkoma operatorami, co daje klientom większe możliwości wyboru spośród ofert.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *