Starożytny łapacz złych snów

Starożytna kultura ma ogromne znaczenie w rozwoju dzisiejszego świata. Jednym z elementów jest dość unikalne spojrzenie na życie nakierowane na istnienie w harmonii z naturą, czego współcześnie coraz częściej nam brakuje.

Wraz z opowieściami o tym jak kiedyś ludzie byli związani z naturą i otaczającym światem można odkryć również jak żyli w połączeniu z niewidzialnymi siłami kształtującymi przeznaczenie człowieka. Tworzyli urządzenia, które miały służyć do oddziaływania z naturalną energią. Przykładem jednego z nich był łapacz snów, który powstał w tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki. Sny przez ówczesnych ludzi były postrzegane jako energia otaczająca śpiących w czasie snu. Dzielili działanie energii na wytwarzanie „dobrych snów” i „złych snów” u człowieka.

Jeśli energia wpływa na osobę to również sen może na nią oddziaływać i mieć pozytywny lub negatywny skutek w życiu. Plemiona północnoamerykańskie wierzyły że łapacze snów miały zapobiec wpływowi tych złych snów z negatywną energią na osobę śpiącą. Szczególnie chciano chronić dzieci przed złą energią w czasie snu, dbając o to do chwili gdy stawało się ono dorosłe.

Magiczne talizmany współcześnie

Z tego co wiadomo to starsze kobiety ze starożytnych plemion wykonywały łapacze snów z naturalnych materiałów, które samoistnie z czasem miały się rozpadać i wracać do natury w chwili gdy małe dziecko stawało się już dorosłe. Oryginalne łapacze snów posiadały kształt przypominający łezkę lub rybę ze splecionych nici w siedmiu lub ośmiu miejscach w formie pajęczej sieci z dziurką w środku. Do obręczy były przywiązane pióra a do dekoracji służyły kamienie i muszle. Współczesne łapacze dostosowane do bardziej komercyjnych wymogów składają się ze specjalnego drewnianego pręta w kształcie okręgu, w który wpleciona jest sieć i przypięte są 3 pióra.

Beżowy łapacz snów z tasiemkami

Te magiczne przedmioty zostały odkryte na nowo na początku lat dwudziestych głównie w Ameryce Północnej i Południowej. Jedni skupili się na duchowym aspekcie tego uprzędzenia inny traktowali to raczej jako ozdobę domu. Ponowne odkrycie łapaczy snów łączyło się z rozwojem tematu psychologii snów, które opierały się na badaniach jak sen wpływa na człowieka. Dla niektórych osób starożytny magiczny przedmiot stał się narzędziem do kontrolowania snów.

Ręcznie robione łapacze snów

Współcześnie na pewno znajdzie się sporo zwolenników teorii łapania negatywnej energii ze złych snów za pomocą łapacza snów, ale ten motyw stał się na tyle popularną ozdobą, że można go spotkać jako zwykły element wystroju sypialni, salonu, zawieszkę w samochodzie, breloczek do kluczy czy jako formę biżuterii. Niekoniecznie wykorzystywany przez posiadaczy z pierwotnym znaczeniem.

Przepiękne ręcznie robione łapacze snów można znaleźć na stronie artyferia.pl. Różnią się wielkością, kolorem i splotem ale to, co wszystkie łączy to oryginalność oraz wysoka jakość wykonania. Zarówno te jednokolorowe i delikatne jak i wielobarwne mogą stanowić wspaniałe dopełnienie wystroju mieszkania, zarówno tych bardziej skandynawskich wnętrz jak i pastelowych przestrzeni. Każdy wielbiciel łapaczy snów znajdzie, coś dla siebie.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *