Budujesz dom? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Planujesz budowę wymarzonego domu? Chcesz uniknąć błędów na etapie projektowania i wznoszenia konstrukcji? Przeczytaj nasz poradnik, w którym dzielimy się praktycznymi wskazówkami na temat organizacji poszczególnych etapów inwestycji. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę i gdzie szukać profesjonalnego wsparcia. Zapraszamy do lektury!

1. Zajrzyj do planu zagospodarowania przestrzennego

Pierwszym krokiem na drodze do sukcesu jest zapoznanie się z lokalnym planem zagospodarowania terenu. Zanim zamówisz wywóz odpadów budowlanych, skieruj się do urzędu gminy i uzyskaj wgląd w dokumentację przestrzenną. Znajdziesz w niej następujące informacje:

 • przeznaczenie danego obszaru,
 • maksymalna powierzchnia zabudowy,
 • dopuszczalne wymiary bryły budynków,
 • minimalna wielkość działki przeznaczonej do inwestycji budowlanej,
 • zasady odbioru i wywozu odpadów,
 • sposoby odprowadzania ścieków,
 • odległości od granicy lasu i sąsiedniej posesji.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego posłuży jako wyznacznik dla architektów, którzy na jego podstawie będą mogli stworzyć projekt Twojego domu.

2. Wybierz odpowiedni projekt

Chcesz, aby powstający budynek wyróżniał się doskonałą funkcjonalnością? Poświęć odpowiednią ilość czasu na rozważenie wszystkich opcji projektowych! Możesz wybierać spośród gotowych rozwiązań lub zamówić plan indywidualny. Zwróć szczególną uwagę na takie parametry jak:

 • orientacja geograficzna,
 • wywóz odpadów budowlanych,
 • powierzchnia użytkowa,
 • liczba kondygnacji,
 • rozmieszczenie przeszkleń,
 • lokalizacja garażu.

Przed Tobą jeszcze wiele decyzji: wyszukanie ekipy wykonawczej, zdobycie pozwolenia na budowę, organizacja wywozu odpadów budowlanych… Jednak to właśnie na etapie projektowym rozstrzygają się najważniejsze kwestie praktyczne i finansowe.

3. Uzyskaj pozwolenie na budowę

Załatwianie formalności jest dla wielu inwestorów najbardziej stresującą częścią całego procesu. Uzyskanie pozwolenia na budowę następuje na podstawie wniosku złożonego w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Pamiętaj, aby do formularza dołączyć niezbędne dokumenty:

 • oświadczenie właściciela działki o prawie do dysponowania nią na cele konstrukcyjne,
 • projekt architektoniczny domu,
 • decyzję o warunkach zabudowy.

Możesz rozpocząć prace dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji. Zaplanuj przynajmniej 3 miesiące na dopełnienie wymogów prawnych.

4. Zadbaj o legalny wywóz gruzu budowlanego

Otrzymałeś właśnie oficjalne zezwolenie na budowę? Najwyższa pora zamówić wywóz odpadów budowlanych! Gospodarowanie pozostałościami jest obwarowane zapisami ustawy, która nie pozostawia pola do swobodnej interpretacji. Jeśli chcesz uniknąć dotkliwych kar finansowych, zadbaj o właściwe składowanie śmieci w wynajętych kontenerach. Nawiązanie współpracy ze specjalistycznym podmiotem zewnętrznym sprawi, że odbiór i utylizacja mas gruzu przebiegnie zgodnie z prawem.

Skąd wziąć kontener na gruz i jak zamówić wywóz pozostałości?

Poznałeś najważniejsze kwestie dotyczące wznoszenia nowego domu. Jeśli chcesz zamówić kontener i zadbać o legalny wywóz odpadów budowlanych, skontaktuj się z ekspertami firmy uprawnionej do gospodarowania pozostałościami remontowymi i konstrukcyjnymi. Takim podmiotem jest przedsiębiorstwo BYŚ, świadczące usługi dla klientów indywidualnych i jednostek gospodarczych. Wypełnij formularz na stronie www.bys.pl i dopasuj zakres oferty do swoich potrzeb.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 396 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *