Jak wykonać pokrycie dachowe i dlaczego klej poliuretanowy jest w tym przypadku niezbędny?

Pokrycie dachowe, czyli dach gwarantuje zamknięcie budynku i zapewnia odpowiednią izolację od czynników atmosferycznych. Nadaje również określony kształt całej bryle budynku. Warto dowiedzieć się, jak wykonać pokrycie dachowe, a także dlaczego poliuretanowy klej jest niezbędny do takiej pracy.

Jaki materiał wybrać na pokrycie dachowe?

Oczywiście po wykonaniu konstrukcji dachu można przystąpić do dalszych prac. Najpierw jednak trzeba wybrać materiał na pokrycie dachowe. Do wyboru jest dachówka, gont bitumiczny czy też blacha. Jeżeli pochylenie połaci dachu jest większe niż 10 stopni można wykonać dachówkę. Należy pamiętać, że do 22 stopni pochylenia należy wykonać pełne deskowanie z papą lub folią w celu hydroizolacji. Papa termozgrzewalna nadaje się na dachy płaskie od 0 do 12 stopni, gonty bitumiczne – od 5 do 45 stopni, a także blachę – od co najmniej 14 stopni. Jeśli dach ma skomplikowany przebieg, warto wybrać elementy o małych wymiarach takie jak dachówki cementowe lub ceramiczne. Z kolei duże powierzchnie prostych połaci dachowych można szybko i łatwo pokryć blachodachówką.

Pokrycie więźby dachowej

Po wykonaniu więźby dachowej według projektu z zastosowaniem krokwi i murłat można przystąpić do kolejnego etapu pracy, a więc zabezpieczenia konstrukcji i tu stosuje się foliowanie. Warto wiedzieć, że folia paroszczelna zapewnia szczelność całej konstrukcji. Najczęściej stosowane są folie paroprzepuszczalne, które pozwalają na swobodne odparowywanie pary wodnej na zewnątrz. Foliowanie jest bardzo ważną pracą i należy pamiętać przy niej o zakładkach, które będą zapobiegać nieszczelnościom. Każdy odcinek folii powinien zachodzić na poprzedni ok. 10 cm. Folia montowana jest najczęściej przy użyciu zszywek, rzadziej z wykorzystaniem gwoździ.

pokrycie dachowe

Łacenie dachu i montaż okien, okapu, rynien

Następnym etapem budowy pokrycia dachowego jest łacenie. Polega na przybiciu do krokwi kontrałat, a prostopadle do nich łat dachowych. Kontrałaty trzeba mocować w taki sposób, aby połączyły się ze sobą w kalenicy u szczytu dachu. W ten sposób można zapewnić odpowiednią wentylację pomiędzy membraną dachową a dachówką. W dalszej kolejności można przystąpić już do montażu okien i tu niezwykle ważna jest ich obróbka, czyli odpowiednie uszczelnienie. Należy także zamontować pas rynnowy i rynny, aby woda deszczowa mogła być właściwie odprowadzana. Wykonuje się też okap, który zabezpiecza przed dostaniem się do dachu ptaków czy też małych gryzoni.

Czytaj:  Ile prądu zużywa żarówka?

Montaż pokrycia dachowego i ocieplenie dachu

Na samym końcu po wykonaniu wszystkich potrzebnych kroków można zamontować wybrane pokrycie dachowe. Najczęściej wybierana jest dachówka lub blachodachówka. Takie materiały gwarantują naprawdę dobre właściwości dachu. Układanie dachówek rozpoczyna się od rozłożenia jednego rzędu i dopasowania ścisku dachowego do dachu. Po zamontowaniu pokrycia dachowego następuje etap ocieplenia dachu i w tym przypadku bardzo często stosowana jest wełna mineralna. Należy ułożyć dwie warstwy o łącznej grubości od 25 do 30 cm. Mocuje się ją bezpośrednio między krokwiami. Następnie zabezpiecza się folią paroizolacyjną. Tę z kolei wykańcza się najczęściej płytą karton-gipsową.

Do czego stosuje się poliuretanowe kleje przy konstrukcji pokrycia dachowego?

Warto wiedzieć, że klej poliuretanowy może mieć zastosowanie przy wykonywaniu połaci dachowej. Dokładnie rzecz ujmując kleje bitumiczne lub kleje poliuretanowe stosuje się do mocowania termoizolacji na paroizolacji bitumicznej. Można je stosować do mocowania warstwy izolacyjnej spadkowej ze styropianu. Należy pamiętać, że zastosowanie kleju poliuretanowego wymaga roboczego balastowania termoizolacji. Kleje poliuretanowe zapewniają szczelne łączenie warstw. Sprawdzają się także przy pracach związanych z naprawą połaci dachowej.

Wykonanie połaci dachowej należy oczywiście powierzyć profesjonalistom. Łatwo tutaj bowiem o błędy, które mogą skutkować nawet koniecznością wykonania połaci dachowej od podstaw. Chodzi o to, by dach spełniał swoje zadanie przez lata bez koniecznych napraw.


Zdj. główne: freepik.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 475 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *