Amplituner (wzmacniacz) do kina domowego – jak go dobrać?

Aby rozkoszować się najwyższą jakością dźwięków podczas oglądania filmów, seriali czy też słuchania muzyki, konieczny jest wysokiej klasy sprzęt. Właśnie dlatego kina domowe wyposażane są w amplitunery. Czym dokładnie są tego typu urządzenia? Jak je dobrać do zestawu kina domowego? Wyjaśniamy!

Do czego służy amplituner – wzmacniacz?

Amplituner, inaczej wzmacniacz, jest urządzeniem przeznaczonym do wzmacniania dźwięku, aby uzyskać jego odpowiednią głośność, ale również jakość.

Nowoczesne amplitunery, które używane są w systemach kina domowego, mogą zaoferować dostęp do szerokiej gamy rozwiązań technologicznych, dzięki którym dźwięki są krystalicznie czyste i przestrzenne.

To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ amplitunery pozwalają również na korzystanie z dodatkowych funkcji, między innymi pozwalają na bezprzewodowy dostęp do muzyki, na dobieranie różnych trybów audio, co powoduje, że korzystanie z kina domowego wchodzi na nowy poziom.

Amplituner do kina domowego – w zestawie czy kupiony osobno?

Obecnie amplitunery bardzo często wchodzą już w skład zestawów pozwalających na stworzenie swojego kina domowego. Wtedy nie trzeba zastanawiać się, jaki wzmacniacz do kina domowego kupić, ponieważ jest on już dobrany do głośników.

Można jednak zdecydować się na skompletowanie takiego zestawu we własnym zakresie. Dzięki temu można dobrać odpowiedni amplituner oraz głośniki samodzielnie i stworzyć kino domowe dopasowane do swoich potrzeb pod każdym względem.

Jak wybrać wzmacniacz do kina domowego?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki amplituner do kina domowego będzie najlepszy, pod uwagę trzeba wziąć wtedy szereg czynników. Wśród nich najważniejsze to:

Liczba kanałów

Odnosi się do liczby kanałów w głośnikach obsługiwanych przez amplituner kina domowego. Więcej kanałów pozwala na uzyskanie bogatszego dźwięku przestrzennego.

Obsługiwane technologie

Należy zwrócić uwagę, jakie technologie obsługuje dany wzmacniacz, co będzie wpływało na jego jakość dźwięku. Obecnie podstawowe to DTS HD i Dolby TrueHD, ale również stosuje się systemy jak Dolby Atmos, DTS:X. Amplituner może oferować też systemy korekcji dźwięku oraz różne tryby dźwiękowe.

Wejścia

Dobry amplituner powinien być wyposażony w nowoczesne wejścia, w tym HDMI oraz kanał powrotny audio ARC.

Funkcje sieciowe

Warto poszukiwać modeli posiadających funkcje sieciowe, czyli umożliwiających łączenie się z innymi urządzeniami i internetem przez WiFi, Bluetooth. Dostępne są także modele pozwalające na tworzenie bezprzewodowych systemów multiroom jak HEOS od firmy Denon oraz umożliwiające sterowanie głosowe.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *