Kasacja pojazdów krok po kroku

Nie każdy stary czy niesprawny samochód nadaje się do naprawy. Czasem awarie są zbyt poważne, by opłacało się inwestować w nowe części oraz opłacić tzw. robociznę. Wówczas lepiej zdecydować się na legalne zezłomowanie pojazdu, czyli jego kasację.

Kiedy pojazd nadaje się do kasacji?

Utylizacja aut jest konieczna w kilku przypadkach. To m.in. całkowite uszkodzenie wskutek wypadku, niedopuszczenie do eksploatacji po badaniu technicznym czy pożar wewnątrz samochodu. Możliwe jest też oddanie auta w pełni sprawnego, choć wiekowego, a więc nieopłacalnego w dalszym użytkowaniu.

Należy mieć na uwadze, że kasacja pojazdów dotyczy wyłącznie samochodów o wadze nie mniejszej niż 90% zapisanej w dowodzie masy. Niespełnienie tego warunku grozi dopłaceniem za każdy brakujący kilogram.

Po podjęciu decyzji o zezłomowaniu można przystąpić do realizacji trzech podstawowych kroków, o których poniżej:

1. Przygotowanie się do kasacji pojazdu

Najpierw trzeba zadbać o skompletowanie potrzebnych dokumentów. Są to przede wszystkim zaświadczenia o złym stanie technicznym auta lub wystawiane przez ubezpieczyciela oświadczenia o szkodzie całkowitej. Do tego dochodzi karta pojazdu wraz z dowodem rejestracyjny i umowa kupna-sprzedaży jako dowód posiadania prawa własności.

2. Kontakt z auto kasacją w Poznaniu

Powyższe dokumenty będą potrzebne firmie specjalizującej się w złomowaniu. W kwestii takiej, jak auto kasacja Poznań jest na bardzo dobrej pozycji. Mieszkańcy mogą bowiem skorzystać z usług Scrabcar. Specjaliści przedsiębiorstwa odbierają niezbędne zaświadczenia, a następnie zajmują się ważeniem oraz bezpiecznym dla środowiska naturalnego demontażem samochodu. Przy okazji następuje zniszczenie tablic rejestracyjnych. Po zakończeniu procesu fachowcy wystawiają w trzech kopiach dokumenty potwierdzające legalną kasację pojazdu.

3. Dopełnienie formalności

Jedną z kopii należy w ciągu 30 dni dołączyć do wniosku wysłanego zgodnemu z miejscem zamieszkania Wydziałowi Komunikacji, a także powiadomić ubezpieczyciela o zezłomowaniu oraz wyrejestrowaniu.

Czy możliwe jest uzyskanie zwrotu za polisę OC?

Skoro już wiadomo, jak zezłomować samochód zgodnie z prawem, to warto pomyśleć o zwrocie kosztów poniesionych na wykup polisy OC. To szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy została ona opłacona na rok. W praktyce po kasacji pojazdu można oczekiwać natychmiastowego wstrzymania ochrony w ramach obowiązkowego ubezpieczenia, a także pieniędzy. Wystarczy udać się z otrzymanymi dokumentami (patrz punkt 2.) do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego i poprosić o wypłatę środków. Zwrot będzie obejmować okres od momentu kasacji pojazdu aż do końca polisy.

Proces jest więc dość czasochłonny i potrafi być uciążliwy, ale potencjalne zyski rekompensują wysiłek. Niemniej nie każdy ma wystarczająco dużo czasu, aby zająć się złomowaniem na własną rękę. Idealnym rozwiązaniem jest auto kasacja Poznań ma dostęp do profesjonalnej usługi świadczonej przez firmę Scrabcar. Zachęcamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych ofertą.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 379 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *