Unia Europejska ostrzega Apple przed potencjalnym zakazem sprzedaży iPhone’a 15 w Europie

Unia Europejska oficjalnie ostrzegła Apple, że może zakazać sprzedaży nowych modeli iPhone’a 15 na terenie UE, jeśli nie będą one oferowały pełnej funkcjonalności. Decyzja ta wynika z kontrowersji dotyczących planowanego wykorzystania portu USB-C w tych urządzeniach.

UE stoi na straży pełnej funkcjonalności portu USB-C w iPhone’ie 15

Od dłuższego czasu wiadomo, że cztery modele tegorocznych iPhone’ów 15 będą wyposażone w port USB-C. Decyzja Apple o wprowadzeniu takiego rozwiązania wiąże się z nowym prawem Unii Europejskiej, które stanowi, że do końca 2024 roku wszystkie smartfony, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane na terenie Unii muszą być wyposażone w port USB-C.

Szybkie ładowanie iPhone’ów 15 może być ograniczone

Na początku tego roku pojawiły się informacje, że szybkie ładowanie iPhone’ów 15 będzie możliwe tylko przy użyciu certyfikowanych przewodów i ładowarek (MFi), w tym tych produkowanych przez Apple. Ta sytuacja szybko zwróciła uwagę Brukseli, która postanowiła zareagować.

Oficjalne ostrzeżenie ze strony Unii Europejskiej

Według informacji uzyskanych z niemieckiego dziennika Die Zeit, w połowie marca komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, ostrzegł Apple przed ograniczeniem funkcjonalności portu USB-C w iPhone’ie 15. Breton dodał, że takie działanie spotka się z zdecydowaną reakcją UE, włącznie z zakazem sprzedaży nowych smartfonów z Cupertino na wspólnym rynku europejskim.

Apple oskarżane o próbę ominięcia unijnych przepisów

Przewodnicząca komisji rynku wewnętrznego Parlamentu UE, Anna Cavazzini, oskarżyła Apple o próbę obejścia unijnych przepisów dotyczących zunifikowanej ładowarki. Mimo że nowe prawo wchodzi w życie dopiero z końcem 2024 roku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybkie ładowanie nowych flagowców nie będzie ograniczone do certyfikowanych przewodów i ładowarek, ze względu na wytyczne Brukseli.

Premiera iPhone’ów 15 planowana na wrzesień tego roku

Premiera całej linii iPhone’ów 15 jest spodziewana we wrześniu tego roku. W związku z tym należy się spodziewać, że Apple będzie chciało działać zgodnie z wytycznymi Brukseli jak najszybciej, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z przepisami unijnymi. W przeciwnym razie, od początku 2025 roku w Unii mógłby obowiązywać zakaz sprzedaży modeli iPhone 15 oraz iPhone 16, które nie spełniają wymagań dotyczących zunifikowanej ładowarki.

Wpływ na rynek europejski i strategia Apple

Biorąc pod uwagę fakt, że iPhone 15 będzie miał wtedy dopiero 1,5 roku, firma z Cupertino z pewnością będzie zainteresowana utrzymaniem tych modeli w oficjalnej sprzedaży na ważnym rynku europejskim. To samo dotyczy przyszłego iPhone’a 16, który również musiałby spełniać unijne wymagania.

Źródło: https://thinkapple.pl/2023/05/05/iphone-15-unia-europejska-zakaz-sprzedazy-usb-c/

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *