Unia Europejska ostrzega Apple przed potencjalnym zakazem sprzedaży iPhone’a 15 w Europie

Unia Europejska oficjalnie ostrzegła Apple, że może zakazać sprzedaży nowych modeli iPhone’a 15 na terenie UE, jeśli nie będą one oferowały pełnej funkcjonalności. Decyzja ta wynika z kontrowersji dotyczących planowanego wykorzystania portu USB-C w tych urządzeniach.

UE stoi na straży pełnej funkcjonalności portu USB-C w iPhone’ie 15

Od dłuższego czasu wiadomo, że cztery modele tegorocznych iPhone’ów 15 będą wyposażone w port USB-C. Decyzja Apple o wprowadzeniu takiego rozwiązania wiąże się z nowym prawem Unii Europejskiej, które stanowi, że do końca 2024 roku wszystkie smartfony, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane na terenie Unii muszą być wyposażone w port USB-C.

Szybkie ładowanie iPhone’ów 15 może być ograniczone

Na początku tego roku pojawiły się informacje, że szybkie ładowanie iPhone’ów 15 będzie możliwe tylko przy użyciu certyfikowanych przewodów i ładowarek (MFi), w tym tych produkowanych przez Apple. Ta sytuacja szybko zwróciła uwagę Brukseli, która postanowiła zareagować.

Oficjalne ostrzeżenie ze strony Unii Europejskiej

Według informacji uzyskanych z niemieckiego dziennika Die Zeit, w połowie marca komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, ostrzegł Apple przed ograniczeniem funkcjonalności portu USB-C w iPhone’ie 15. Breton dodał, że takie działanie spotka się z zdecydowaną reakcją UE, włącznie z zakazem sprzedaży nowych smartfonów z Cupertino na wspólnym rynku europejskim.

Apple oskarżane o próbę ominięcia unijnych przepisów

Przewodnicząca komisji rynku wewnętrznego Parlamentu UE, Anna Cavazzini, oskarżyła Apple o próbę obejścia unijnych przepisów dotyczących zunifikowanej ładowarki. Mimo że nowe prawo wchodzi w życie dopiero z końcem 2024 roku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybkie ładowanie nowych flagowców nie będzie ograniczone do certyfikowanych przewodów i ładowarek, ze względu na wytyczne Brukseli.

Premiera iPhone’ów 15 planowana na wrzesień tego roku

Premiera całej linii iPhone’ów 15 jest spodziewana we wrześniu tego roku. W związku z tym należy się spodziewać, że Apple będzie chciało działać zgodnie z wytycznymi Brukseli jak najszybciej, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z przepisami unijnymi. W przeciwnym razie, od początku 2025 roku w Unii mógłby obowiązywać zakaz sprzedaży modeli iPhone 15 oraz iPhone 16, które nie spełniają wymagań dotyczących zunifikowanej ładowarki.

Wpływ na rynek europejski i strategia Apple

Biorąc pod uwagę fakt, że iPhone 15 będzie miał wtedy dopiero 1,5 roku, firma z Cupertino z pewnością będzie zainteresowana utrzymaniem tych modeli w oficjalnej sprzedaży na ważnym rynku europejskim. To samo dotyczy przyszłego iPhone’a 16, który również musiałby spełniać unijne wymagania.

Źródło: https://thinkapple.pl/2023/05/05/iphone-15-unia-europejska-zakaz-sprzedazy-usb-c/

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 396 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *