Alimenty na dorosłe dziecko – do kiedy?

Niektórzy rodzice są przekonani, że alimenty trzeba płacić jedynie do czasu, aż dziecko stanie się pełnoletnie. Nic bardziej mylnego, choć po ukończeniu przez dziecko osiemnastego roku życia rodzice mają możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego.

Sprawy rodzinne są trudne

Adwokat sprawy rodzinne Wrocław może potwierdzić, że każda sprawa rodzinna jest skomplikowana. Zwłaszcza że w większości w grę wchodzą jeszcze spore emocje, które niekiedy utrudniają znalezienie kompromisowych rozwiązań. Jednak łatwiej rozwiązywać takie sprawy,  gdy zrozumie się najważniejsze mechanizmy prawne, które nimi rządzą. Dlatego zastanawiając się, czy należy płacić alimenty na dorosłe dziecko, najpierw trzeba zapytać: czym w ogóle są alimenty?

Co to są alimenty?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny wobec dziecka polega na dostarczaniu mu przez rodziców środków utrzymania oraz wychowania. Stąd nie chodzi tu tylko o miesięczne świadczenia pieniężne w ustalonej wysokości, które każdy rodzic musi przekazywać na rzecz utrzymania swojego dziecka. Obok tego istnieją jeszcze obowiązki wychowawcze, związane, chociażby z edukacją dziecka, czuwaniem nad jego prawidłowym rozwojem oraz sprawowaniem nad nim właściwej opieki. W jaki sposób uzyskanie przez dziecko pełnoletności wpływa na obowiązek alimentacyjny ciążący na rodzicach?

Pełnoletność niczego nie zmienia

Tradycyjnie uważa się, że wraz z uzyskaniem pełnoletności – czyli, co do zasady, w dniu ukończenia osiemnastego roku życia – dziecko staje się dorosłe. A więc zyskuje prawo samodzielnego decydowania o sobie. Rzeczywiście, pod wieloma względami jest to prawda. Chociażby z punktu widzenia prawa cywilnego wraz z pełnoletnością zyskuje się pełną zdolność do czynności prawnych, a tym samym np. możliwość samodzielnego decydowania o swoim majątku. Jednak samo przez się nie wyłącza to obowiązku alimentacyjnego rodziców.

Jak długo płaci się alimenty?

Świadczenia alimentacyjne należy regulować do czasu, aż dziecko będzie mogło utrzymać się samodzielnie. Bardzo często jest to moment zakończenia przez nie edukacji. W zakresie, w jakim zdobyte wykształcenie pozwala na podjęcie pracy zarobkowej. Tym samym w zdecydowanej większości przypadków jest to czas późniejszy niż uzyskanie pełnoletności.  Przy czym nie oznacza to, że rodzice muszą płacić alimenty w nieskończoność.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce się usamodzielnić?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy pozwala rodzicom zaprzestać płacenia alimentów dorosłemu dziecku, które nie dokłada starań, aby się usamodzielnić. W grę mogą tu wchodzić różne sytuacje, których wspólnym mianownikiem jest brak aktywności zmierzającej do uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Najczęściej będzie to niepodejmowanie nauki lub pracy. W końcu trudno wymagać, aby rodzice bez końca utrzymywali swoje dziecko. Takich obowiązków nie nakłada na nich również ustawodawca. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć pod adresem  https://wroclaw-adwokat.pl/.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 378 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *