Jak przygotować ogród na nowy sezon?

Zima to czas, kiedy w ogrodzie nic się nie dzieje, dlatego warto go wykorzystać na zastanowienie się, jak ma wyglądać w kolejnym sezonie. Żeby jednak prezentował się pięknie i zachęcał do odpoczynku, należy przeprowadzić niezbędne działania.

Od czego zacząć przygotowanie ogrodu na kolejne lato?

Okres, kiedy w ogrodzie nic się nie dzieje, warto wykorzystać na rozplanowanie, gdzie chcesz posadzić jakie rośliny, a jeśli posiadasz ogródek warzywny, na zaplanowanie poszczególnych grządek. Posiadasz w piwnicy stare cebulki i kłącza? Sprawdź, czy nic się z nimi nie stało i czy nadal możesz je wykorzystać.

Kiedy już będziesz miał rozplanowane, jakie rośliny mają w najbliższym sezonie zdobić twój ogród, powinieneś sprawdzić pozostałe akcesoria, które mają się w nim pojawić. Dobrze, abyś zdjął pokrowce na meble ogrodowe, które zimą miały chronić je przed kurzem i sprawdził, czy nic się z nimi nie stało, albo czy nie potrzebują wyczyszczenia.

W ten sam sposób powinieneś przejrzeć narzędzia ogrodowe, aby mieć pewność, że są one sprawne i pozwolą na bezpieczne przeprowadzenie wszystkich prac. Jeśli jesienią ich nie wyczyściłeś, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to właśnie teraz, wykorzystując wrzątek lub spirytus oraz drucianą szczotkę.

Czas na działania w samym ogrodzie

Kiedy temperatury zaczynają rosnąć, kolejnym krokiem jest podjęcie działania w samym ogrodzie. Musisz zgrabić opadłe liście, a jeśli są w nim byliny, które kwitły do późnej jesieni, należy usunąć ich zaschnięte pędy. Jeżeli skończyły się już nocne przymrozki, możesz zacząć zdejmować okrycia z roślin, które potrzebowały takiej osłony na zimę.

W momencie kiedy ziemia będzie już rozmrożona, warto, abyś zadbał o jej spulchnienie i napowietrzenie. To będzie również dobry moment na skontrolowanie poziomu PH, jak również przeprowadzenie pierwszego etapu nawożenia. W tym ostatnim przypadku powinieneś się zastanowić, czy skorzystać z obornika, kompostu, nawozów naturalnych czy może sztucznych.

Czytaj:  Plafony jako oświetlenie łazienkowe – praktyczne rozwiązania

Kolejnym etapem będzie sadzenie roślin

Na początku marca możesz zacząć wysiewać niektóre rośliny i warzywa do pojemników, a pod koniec tego miesiąca, wykorzystać gatunki, które zasiejesz od razu w gruncie. Zanim jednak podejmiesz odpowiednie działania, warto zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach poszczególnych nasion, abyś miał pewność, że wysiewasz je w optymalnym dla nich czasie.

To również odpowiedni czas na przycinanie krzewów i drzew. Warto również sprawdzić, czy nie trzeba usunąć uszkodzonych, zmarzniętych czy zaatakowanych chorobami pędów. Dodatkowo zadbaj o ochronę drzew przed chorobami i szkodnikami, stosując odpowiednie opryski. Zwróć jednak uwagę, aby przeprowadzać je w suchy i bezwietrzny dzień, jeszcze przed otwarciem pąków liściowych.

Masz w ogrodzie trawnik? Również o niego należy zadbać, aby był odpowiednim tłem dla roślin, które posadziłeś. Jeśli to konieczne, powinieneś usunąć suchą i zniszczoną trawę, napowietrzyć glebę, a następnie uzupełnić ubytki. Aby ogród był piękny i zachęcał do spędzania w nim czasu, musi się dobrze prezentować. W tym celu warto w odpowiednim momencie, przeprowadzić niezbędne prace, mające na celu poprawienie jego kondycji po zimie.

Artykuł sponsorowany

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 467 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *