Czy warto założyć firmę sprzątającą? Jak to zrobić?

Sektor usługowy charakteryzuje się dość dużym zapotrzebowaniem na pracowników. Firmy sprzątające zajmujące się tego rodzaju usługami zazwyczaj mają dość duże obroty. Zachęca Cię to do założenia własnej działalności sprzątającej? Zobacz, jak możesz to zrobić!

Czym zajmują się firmy sprzątające?

Zakres prac firmy sprzątającej zależy stricte od zasad pracodawcy i wymagań klienta. Przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej pracowników, zajmują się większymi i nierzadko bardziej poważnymi zleceniami. Często chodzi o posprzątanie dużej przestrzeni w krótkim czasie – większe biura lub magazyny. Za to mała firma sprzątająca odpowiedzialna będzie raczej za przestrzenie prywatne. Mieszkania lub domy, które potrzebują dokładnej i szczegółowej ręki.

Firmy sprzątające często zatrudnia się jednak do bardziej specjalistycznych prac. Ich działalność może obejmować również sprzątanie sektora publicznego lub czyszczenie po remontach. Od czasów pandemii bardzo popularne stało się również regularne  dezynfekowanie miejsc publicznych i prywatnych na żądanie.

Własna firma sprzątająca w Polsce

Jak założyć firmę sprzątającą?

Założenie firmy będzie wymagało od Ciebie kilku kroków. Najważniejsze jest określenie planu działania – analiza aktualnego rynku i określenie docelowej grupy klientów. Te dwie rzeczy będą w stanie dobrze zdeterminować Twoje późniejsze działania związane z rejestracją firmy.

Do zarejestrowania własnej działalności w Polsce można podejść na parę sposobów. Musisz zdecydować się, czy chcesz prowadzić firmę jednoosobową, czy zatrudniającą pracowników. Od tego zależy wybór formy prawnej. Zakładanie własnej działalności będzie niestety związane z dokumentowaniem prac i odwiedzaniem dużej liczby urzędów. Istotne są również w końcu zezwolenia i licencje, które w pierwszym miejscu pozwalają Ci na wykonywaniu zawodu.

Dopiero po ostatnich regulacjach i wpisach do ewidencji będziesz w stanie odebrać dokumenty potrzebne do prowadzenia własnej działalności. Pozostaje więc kwestia finansowa. Na szczęście w przypadku wielu początkujących firm sprzątających koszty startowe nie są duże. Zależą one przede wszystkim do rodzaju wyposażenia, na jaki się zdecydujesz, marketingu i promocji.

Czy opłaca się założyć własną firmę sprzątającą w Polsce?

Stale wzrastający popyt na tego rodzaju usługi stanowi raczej świetlaną przyszłość dla firm sprzątających. Widać ciągłe zapotrzebowanie na pracowników sprzątających w sektorze biznesowym, jak i w miejscach prywatnych. Branża sprzątania bywa jednak niezwykle konkurencyjna. Dlatego od samego początku musisz mieć wyraźnie postawione cele i wypracowaną odpowiednią strategię, która wyróżni Cię na tle innych miejsc.

Jak to zrobić? Analizę rynku możesz zacząć od prostego rozejrzenia się w Internecie w poszukiwaniu ofert pracy. Twoim pomocnikiem okażą się strony typu GoWork.pl, które zbierają między innymi ogłoszenia i opinie. Dobry plan biznesowy i oryginalne podejście mogą zapewnić Ci intensywny start, który zmieni się na stabilne miejsce na rynku pracy.

Artykuł sponsorowany

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *