Czy terminal płatniczy jest obowiązkowy?

Założyłeś działalność i zastanawiasz się, czy musisz posiadać terminal płatniczy? A może zastanawiasz się jakie korzyści płyną z jego posiadania? W niektórych przypadkach terminal płatniczy może oszczędzić Ci wielu problemów! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie takiego urządzenia w Twojej firmie, oraz czy jest to wymóg prawny, czy wyłącznie kwestia preferencji.

Terminal płatniczy – Co to jest i jak działa?

Terminal płatniczy to urządzenie pozwalające na realizację transakcji bezgotówkowych. Stacjonarny czy mobilny, terminal do kart płatniczych umożliwia płatności za pomocą kart debetowych, kredytowych, a także nowoczesnych rozwiązań takich jak BLIK czy płatności zbliżeniowe NFC. Współczesne terminale płatnicze oferują również usługi dodatkowe, takie jak sprzedaż doładowań prepaid czy funkcję cashback.

Kogo obowiązuje terminal płatniczy?

Zgodnie z obowiązującym prawem, przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż bezpośrednio konsumentom są zobligowani do posiadania terminali płatniczych. To rozwiązanie ma na celu promowanie płatności bezgotówkowych i zwiększenie wygody klientów. Dodatkowo, program Polska Bezgotówkowa wspiera przedsiębiorców w zakresie dostępu do darmowych terminali płatniczych.

Poniżej przedstawiamy listę działalności, które wzbudzają w tym temacie najwięcej pytań:

Czy w salonie kosmetycznym musi być terminal?

Chociaż prawo nie wymaga bezpośrednio posiadania terminala płatniczego w salonach kosmetycznych, obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców używających kas fiskalnych od 2022 roku. Dostarczenie klientom możliwości płatności bezgotówkowej staje się standardem, zwłaszcza w branżach związanych z obsługą klienta, takich jak salony kosmetyczne.

Jaki terminal płatniczy wybrać do taxi?

Dla branży taksówkowej najlepszym rozwiązaniem są mobilne terminale płatnicze. Te przenośne urządzenia, wyposażone w akumulatory i moduł WiFi lub slot na kartę SIM, są idealne dla zapewnienia płatności w dowolnym miejscu i czasie, co jest kluczowe w ruchliwym środowisku pracy kierowcy taksówki.

Czy terminal płatniczy jest wymagany przy prowadzeniu sklepu internetowego?

W kontekście sklepu internetowego, fizyczny terminal płatniczy nie jest konieczny. Zamiast tego, sklepy online wykorzystują bramki płatnicze do przetwarzania płatności, takich jak płatności kartami, BLIK-iem czy przelewami internetowymi.

terminal płatniczy

Jakie są koszty związane z terminalem płatniczym?

Koszt terminala płatniczego może się różnić w zależności od modelu i funkcjonalności. Standardowe urządzenia są dostępne w ramach abonamentu lub prowizji od transakcji. 

Jak ominąć terminal płatniczy i jego konsekwencje?

Mimo że posiadanie terminala płatniczego jest wymogiem dla wielu firm, istnieją wyjątki określone przepisami. Niemniej, rezygnacja z terminala może ograniczyć dostępność twoich usług dla klientów preferujących płatności bezgotówkowe. Warto zatem rozważyć jego zalety, takie jak wygoda i szybkość obsługi transakcji.

Ile sklepy płacą za płatność kartą?

Prowizja za płatności kartą zależy od indywidualnej umowy z dostawcą usług płatniczych. Typowo, jest to procent od wartości transakcji, jednak w ramach programu Polska Bezgotówkowa, przedsiębiorcy mogą korzystać z niższych stawek lub nawet darmowych terminali płatniczych.

Skąd wziąć terminal płatniczy?

Terminal płatniczy można uzyskać od wielu dostawców usług płatniczych. Warto skorzystać z oferty programu Polska Bezgotówkowa, gdzie dostępne są darmowe terminale dla firm rozpoczynających swoją działalność, lub dla tych, którzy do tej pory nie korzystali z tego typu urządzeń.

Co grozi za brak terminala płatniczego?

Brak terminala płatniczego w firmie, która według przepisów powinna go posiadać, może skutkować sankcjami prawnymi. Dodatkowo, nieposiadanie terminala wpływa na ograniczenie dostępności usług dla klientów preferujących płatności bezgotówkowe, co może mieć negatywny wpływ na wizerunek i rentowność firmy.

Terminal płatniczy to dziś standard w obsłudze płatności, który przyczynia się do wzrostu zadowolenia klientów i efektywności transakcji. Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep, punkt usługowy czy mobilny biznes, warto rozważyć zalety posiadania terminala płatniczego.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 399 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *