Rodzaje matryc w telewizorach – jakie są stosowane

Matryca jest elementem telewizora, który odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu. Jakie są rodzaje matryc? Czym różnią się między sobą? Które są najlepsze? Ten artykuł odpowie na powyższe pytania.

Co musisz wziąć pod uwagę podczas wyboru telewizora

Jeżeli mamy zamiar zakupić nowy telewizor do naszego domu, np. do salonu czy sypialni musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Dopasować jego wielkość, żeby był odpowiedni dla naszego pomieszczenia oraz przynosił odpowiednie efekty, podczas oglądania ulubionych filmów czy seriali.

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj matrycy, który chcielibyśmy wybrać. Jest ona tak ważna, ponieważ jest jedną z najważniejszych części wyświetlacza i przekłada się na jakość obrazu wyświetlanego na ekranie naszego telewizora. 

Producenci w swoich urządzeniach elektronicznych używają różnych rodzajów matryc. Jednak zanim poznamy ich rodzaje należy dowiedzieć się co to takiego jest matryca. 

Co to jest matryca? 

Matryca, czyli inaczej mówiąc ekran ciekłokrystaliczny. Jest to najważniejsza część ekranu telewizora czy monitora komputera, dlatego że znacznie wpływa na jakość emitowanego na urządzeniu obrazu. Wpływa ona na: kontrast, czerń, odwzorowanie kolorów, ostrość, płynność, maksymalną jasność czy kąt widzenia. Właśnie dlatego jest ona tak istotna, ponieważ jest ona jednym z czynników dotyczących komfortu i jakości oglądanych treści. 

Rodzaje matryc w telewizorach 

Firmy produkujące telewizory w swoich produktach używają różnych typów matryc, których rolą jest zapewnienie dobrej jakości oglądanego obrazu. Lecz, poszczególne typy matryc różnią się od siebie, w większości wypadków budową ekranu, która w dużym stopniu decyduje o jakości wyświetlanego obrazu. 

Matryca LCD 

Pierwszym rodzajem matrycy, który wymienię jest właśnie matryca LCD. Zbudowana jest ona w ten sposób, że molekuły ciekłego kryształu mają różne ułożenie. Właśnie przez to pośród matryc LCD wyróżnia się trzy najważniejsze typy: VA, IPS oraz TN. 

Wszystkie z tych trzech typów matrycy LCD należy, krótko i zwięźle opisać.  

Matryca VA (Vertical Aligment) 

Matryce te wykorzystywane są głównie przez firmę SAMSUNG. Posiada ona statystycznie niskie kąty widzenia, dlatego najlepiej sprawdzają się one, jeżeli siedzimy na wprost ekranu. Zaletą matrycy VA jest to, że przez to, że oferuje wysoki kontrast i wysoki poziom czerni, dzięki czemu zapewnia bardzo wysoki komfort podczas oglądania seriali i filmów po ciemku lub przy oglądaniu filmów z dużą dynamiką ruchu takich jak filmy akcji czy kanały sportowe. Dodatkowo telewizory z taką właśnie matrycą świetnia nadają się do gier. 

Matryca IPS (In Plane Swithing) 

Obecnie ten rodzaj matryc wykorzystywany jest głównie w firmie LG. Jest to matryca idealna do dużych pomieszczeń, zapewnia ona bardzo wysoki kąt widzenia dzięki czemu możemy oglądać obraz z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Rodzaj matrycy IPS niestety oferuje mniejszy kontrast i poziom czerni porównując go do poprzednio omawianego przez nas modelu, czyli matryc VA. Na szczęście różnica widoczna będzie tylko wtedy, kiedy w pomieszczeniu będzie bardzo ciemno. 

Matryca TN (Twisted Nematic) 

Jest to matryca znajdująca się w telewizorach, które są najtańsze. Posiada ona dosyć prostą budowę, przez co obraz wyświetlany na ekranie telewizora z taką matrycą będzie znacznie gorszy niż w przypadku matryc VA czy IPS. 

Matryca LED 

Matryca LED składa się z diod elektroluminescencyjnych. Są one wykorzystywane, żeby uzyskać szeroką paletę barw. Lecz, by efekt był o wiele bardziej widoczny wykorzystywane są trzy kolory: zielony, czerwony i niebieski. Właśnie z tych kolorów utworzone są piksele w takiej matrycy.

Zobacz również: netflix alternatywa

Trzeba zauważyć, że matryca LED jest ulepszoną wersją matrycy LCD. Zamiast żarówek CCFL, które w swojej budowie posiada matryca LCD, wykorzystuje diody LED, które samoistnie emitują światło. Dzięki temu telewizor ma lepsze odwzorowanie kolorów i wyższą jakość obrazu. Bardzo istotnym faktem jest to, że telewizory posiadające matrycę LED są znacznie cieńsze i smuklejsze niż odbiorniki LCD. 

Matryca OLED 

Jest to najbardziej zaawansowana pod względem budowy matryca. Dzięki jej skomplikowanej budowie, każdy piksel świeci się niezależnie od drugiego. Przez co zyskujemy idealny kontrast i bardzo wysoki poziom czerni. Matryca rodzaju OLED gwarantuje wyśmienitą jasność, doskonałe odwzorowanie kolorów oraz bardzo szerokie kąty widzenia.  

Niestety pomimo tych wszystkich zalet nie jest ona najpopularniej wykorzystywanym typem matrycy. Wszystko to z powodu wysokich cen telewizorów, które ją posiadają.  

Matryca QLED 

Telewizory posiadające ten rodzaj matrycy powszechnie stosuje firma SAMSUNG. Matryce te używają technologii kropki kwantowej. Jest to technologia opierająca się na nanocząsteczkach, emitujących różne kolory w zależności od swoich rozmiarów. 

Dzięki temu procesowi jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo wysoka, a kolory, które oglądamy na ekranie bardzo wyraziste.

Zdj. główne: Mollie Sivaram / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 6

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *