Jakie funkcje powinien mieć telewizor?

Telewizor to centralny punkt związany z rozrywką w wielu domach. Jego możliwości wciąż się zmieniają, tak samo, jak przyzwyczajenia odbiorców. Dawniej większość osób korzystała z programu telewizyjnego. Dziś dostępne są filmy i seriale, które można uruchamiać na życzenie pilotem lub za pomocą smartfona. Możliwe jest sprawdzanie wiadomości i wyników rozgrywek sportowych. Wybór telewizora jest coraz bardziej skomplikowany. Jakie funkcje powinien mieć telewizor, aby spełnić potrzeby domowników?

Rozdzielczość ekranu telewizora

Każdy chce uzyskać jak najlepszą jakość obrazu w telewizorze. Zależy ona od kilku czynników, ale najważniejszy to rozdzielczość ekranu. Dawniej za wysoką uważano rozdzielczość FullHD, czyli 1920×1080 punktów. Rynek telewizorów wciąż się rozwija i dziś dostępne są urządzenia o jakości obrazu 4K i 8K. Symbole te oznaczają rozdzielczości 3840×2160 oraz 7680×4320 pikseli. Są to więc czterokrotnie lepsze parametry niż w urządzeniach dostępnych jeszcze kilka lat temu.

Rozmiar dostosowany do warunków

Odległość telewizora od kanapy
Optymalna odległość telewizora od kanapy – zdj. Spacejoy / unsplash.com

Rozwój technologii wykorzystywanej w telewizorach powoduje, że obraz zbliża się jakością do efektu kinowego. Jest on bardzo wyrazisty, a ilość widocznych szczegółów może zachwycić nawet najbardziej wybrednych odbiorców. Wiele zależy od rozmiaru pomieszczenia, w jakim zamontowany będzie telewizor oraz jaka będzie jego odległość od oczu użytkownika. Nieprawidłowo dobrane parametry, na przykład, zbyt duża przekątna w połączeniu z niską rozdzielczością, nie pozwolą na komfortowe oglądanie telewizji.

Współczynnik zagęszczenia pikseli

Trzeba pamiętać, że do rozdzielczości obrazu trzeba dostosować rozmiar ekranu, czyli jego przekątną. Należy uzyskać jak najwyższe zagęszczenie pikseli, które oznaczane jest symbolem PPI. Duża ilość pikseli w przeliczeniu na cal powoduje, że nie będzie można wyróżnić poszczególnych punktów w oglądanym materiale, przez co będzie on bardziej płynny i naturalny w odbiorze. Przykładowo, zagęszczenie pikseli w rozdzielczości 8K przy telewizorze 85 cali jest podobna jak obraz 4K na urządzeniu o rozmiarze 42 cali. 

Szeroki zakres dynamiki barwnej

Bardzo ważną funkcją w nowoczesnym telewizorze jest HDR, czyli możliwy do uzyskania zakres dynamiki barwnej. Oznacza to różnicę pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi tonami, a także uzyskanie płynnych stopni pomiędzy nimi. Przekłada się to na wyższy stopień kontrastu.

Telewizor używany w 2022 roku powinien mieć szeroki zakres dynamiki oznaczony symbolem HDR10. System ten korzysta ze stopniowania 10-bitowego, co oznacza, że można uzyskać aż 1024 pośrednich jasności odcieni. Dzięki temu funkcja HDR jest w stanie wydobyć większą ilość szczegółów, co jest istotne zwłaszcza w połączeniu z wysoką rozdzielczością obrazu.

Technologia produkcji matrycy

Ważna jest także technologia wykorzystywana przez ekran zamontowany w telewizorze. Urządzenia wyposażone w ekrany LED mają ekran zbudowany z komórek ciekłych kryształów, które działają pod wpływem elektrod. Taka matryca nie tworzy samodzielnie światła, dlatego musi być podświetlona, aby obraz był wystarczająco jasny dla odbiorcy. Drugie rozwiązanie to matryca OLED, która nie potrzebuje podświetlenia, bo piksele są w stanie samodzielnie emitować światło.

Sprawdzone telewizory LED

Wybór telewizora zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji odbiorcy. TV LED wykorzystuje sprawdzoną technologię, która łączy wysoką jakość z niską ceną. Tego typu ekran może mieć jednak nierównomierne podświetlenie, co jest szczególnie widoczne przy materiale zawierającym ciemne lub całkowicie czarne elementy. Diody podświetlające są montowane często na obrzeżach ekranu, co może być niewystarczające dla osób oczekujących najwyższej jakości obrazu.

Jakość obrazu na ekranie OLED

Głęboką czerń i lepszy kontrast oferują ekranu typu OLED. Mają szerokie kąty widzenia i można na nich uzyskać obraz zaskakujący płynnością. Telewizory z matrycą OLED są jednak droższe, ponadto specjaliści podkreślają, że mogą być mniej żywotne od wersji TV LED. Poza tym na ekranie nie powinny być widoczne te same elementy przez długi czas, bo może to prowadzić do utrwalania ich na ekranie.

Przykładem może być logo ulubionej stacji telewizyjnej lub pasek informacyjny, który przewija się przez wiele godzin bez zmiany pozycji. Dlatego wybór telewizora pod tym względem powinien być podyktowany sposobem codziennego wykorzystania urządzenia oraz osobistym wrażeniem przed ekranem.

Telewizory z funkcją smart TV

Telewizor używany w 2022 roku powinien mieć zaawansowane funkcje związane z dostępem do Internetu. Ważna jest wbudowana przeglądarka internetowa i możliwość korzystania z serwisów społecznościowych. Telewizor wyposażony w funkcje Smart TV udostępnia wiele aplikacji rozszerzających fabryczne funkcje urządzenia.

Warto dodać, że dla osób posiadających starsze modele telewizorów dostępne są urządzenia podłączane zewnętrznie, udostępniające dodatkowe funkcje. Przystawka Smart TV zmienia telewizor w domowe centrum rozrywki, a jej cena zazwyczaj nie przekracza kilkuset złotych. Nad tym rozwiązaniem warto zastanowić się przede wszystkim wtedy, gdy posiadane urządzenie ma parametry odpowiadające wymaganiom użytkownika, a jedynie brakuje mu funkcji inteligentnego telewizora.

Android TV z dostępem do Google Play

Dawniej telewizory pracowały na bazie własnych systemów, dziś najpopularniejsze są dwa: Android TV i Tizen. Pierwszy daje dostęp do sklepu Google Play znanego z tabletów i smartfonów. W katalogu aplikacji można znaleźć wiele pozycji przystosowanych do działania na telewizorze. Nie są to tylko programy pozwalające na uruchamianie różnych dodatkowych opcji, lecz także gry. Dzięki temu Android TV zamienia telewizor w wielofunkcyjne urządzenie multimedialne, które może nawet częściowo zastąpić konsolę do gier.

Tizen w telewizorach marki Samsung

Drugi system to Tizen, który jest instalowany w telewizorach firmy Samsung. Podobnie jak Android, w tym przypadku również można korzystać z wielu aplikacji udostępniających funkcje potrzebne podczas użytkowania telewizora w domu. Wśród ciekawych opcji warto wymienić następujące możliwości:

  • przeglądanie zdjęć i filmów ze smartfona na ekranie telewizora,
  • sterowanie funkcjami telewizora za pomocą urządzeń mobilnych,
  • zarządzanie różnego typu materiałami umieszczonymi w chmurze.

Ogólna funkcjonalność systemu pozwala korzystać komfortowo ze wszystkich funkcji inteligentnego telewizora. Tizen jest jednak mniej elastyczny niż Android i zapewnia dostęp do mniejszej ilości aplikacji. Nie zmienia to faktu, że oprogramowanie to doskonale sprawdza się w telewizorach marki Samsung i zdania o obu rozwiązaniach są podzielone.

Wybór telewizora do domu

Odpowiedź na pytanie, jakie funkcje powinien mieć telewizor w 2022 roku, nie jest więc jednoznaczna. Podstawowe parametry można ocenić dość łatwo, ostateczny wybór telewizora zależy jednak od indywidualnych przyzwyczajeń odbiorcy. Poradnik może tylko wskazać najważniejsze cechy, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Z pewnością dla wielu osób zaletą będzie możliwość uruchamiania tych samych aplikacji na telewizorze i smartfonie. W każdym przypadku warto jednak zobaczyć, jakie wrażenie wywołuje obraz oglądany na konkretnym urządzeniu. Dopiero na tej podstawie można wybrać telewizor, który będzie spełniał wszystkie wymagania odbiorcy.

Zdj. główne: Jens Kreuter /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 361 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *