Jak wyłączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe – Facebook

W dzisiejszych czasach jedną z ważniejszych rzeczy dla posiadacza kont w social mediach jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Niejednokrotnie miały miejsce przypadki kradzieży profili na Facebook’u czy Instagramie i najczęściej były to profile w żaden sposób niezabezpieczone. Jednym z lepszych rozwiązań jest aktualnie uwierzytelnianie dwuskładnikowe, nazywane zamiennie uwierzytelnianiem dwuetapowym czy nawet uwierzytelnianiem wielopoziomowym. 

Na czym polega uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Jest to zabezpieczenie konta, które wymaga dodatkowej weryfikacji użytkownika. W przypadku logowania nie wystarczy więc wpisać loginu i hasła – dodatkowo trzeba skorzystać z kolejnego zabezpieczenia w postaci klucza zabezpieczeń, kodu z aplikacji uwierzytelniającej (np. Google Authenticator) lub kodu otrzymanego w wiadomości SMS (na numer telefonu powiązany z kontem). W ten sposób użytkownik potwierdza swoją tożsamość i może swobodnie korzystać z konta bez obaw, że zostanie ono skradzione. Tego typu uwierzytelnienie jest wymagane za każdym razem, gdy użytkownik loguje się na nowe urządzenie. 

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe – Facebook

Facebook jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Nic w tym dziwnego – to właśnie dzięki niemu użytkownicy mogą nawiązywać nowe znajomości (np. dzięki grupom), utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi oraz dzielić się relacjami i zdjęciami ze swojego życia. Od jakiegoś czasu jest to również świetne narzędzie marketingowe z bardzo wieloma rozbudowanymi funkcjami. Powstanie Fan Page’ów i profili biznesowych doprowadziło do tego, że Facebook jest uwielbiany przez oszustów, którzy obierają sobie za cel najróżniejsze osoby. 

Jak chronić się przed oszustami? Najlepiej włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. By to zrobić, na samym początku należy się zalogować na swoje konto i wejść w zakładkę „Ustawienia” (prawy górny róg). Następnie trzeba kliknąć „Bezpieczeństwo i logowanie”, a kolejno „Uwierzytelnianie dwuskładnikowe”. W tym miejscu należy wybrać „Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego” oraz „Edytuj”. Następnie warto się zastanowić, jakiego rodzaju zabezpieczenie wybrać – czy aplikację uwierzytelniającą, klucz zabezpieczeń czy może kody SMS. Po wybraniu odpowiedniej metody należy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. W momencie, gdy uwierzytelnianie zostanie prawidłowo włączone ukaże się informacja wskazująca, jaką metodę zabezpieczenia wybrał użytkownik. Jeśli mimo wszystko weryfikacja dwupoziomowa to za mało – Facebook pozwala na skorzystanie z dodatkowych opcji zabezpieczenia kont.

Jak włączyć uwierzytelniania dwuskładnikowe na Facebook’u?

Jak wyłączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe – Facebook

Dodatkowe zabezpieczenie konta to świetna sprawa, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy zaczyna ono irytować. W przypadku pobytu za granicą, gdzie sieć może płatać figle, nie zawsze można sobie pozwolić na odbiór wiadomości SMS i wpisanie wymaganego przez serwis kodu. Jak więc wyłączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Wystarczy wejść w „Ustawienia” w prawym górnym rogu. Następnie odnaleźć „Bezpieczeństwo i logowanie”, a następnie „Uwierzytelnianie dwuskładnikowe”. W tym miejscu należy je po prostu wyłączyć, klikając w przycisk „Wyłącz” i postępując zgodnie z dalszymi wskazówkami. 

Jak wyłączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebook’u?

Aktualnie zalecane jest jednak pozostawienie włączonego uwierzytelniania dwuskładnikowego, które w razie potrzeby jest w stanie uchronić konto użytkownika przed kradzieżą. Warto też uważać na podpięte karty i inne metody płatności, które obecnie cieszą się zainteresowaniem internetowych oszustów. 

Zdj. główne: Solen Feyissa /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 21

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *