Jak znaleźć klucz Windows 10?

Co to jest klucz systemu Windows 10 i skąd dana osoba ma wiedzieć, kiedy jest on przydatny?. Każdy program komputerowy posiada własny klucz produktu przypisany przez producenta. Windows, w tym Windows 10, nie jest wyjątkiem. Niestety system dostarczany z komputerem może nie być oryginalny. W jaki więc sposób użytkownik może sprawdzić klucz produktu, którym jest system Windows 10?

Co to jest właściwie klucz produktu Windows 10 i co można z nim zrobić?

Klucz produktu Windows to przede wszystkim 25-cyfrowy kod używany do aktywacji systemu, jak każdy inny program. Zwykle jest to 5 ciągów po 5 cyfr oddzielonych przerwami. Warto zawsze wiedzieć, gdzie można odnaleźć klucz Windows 10. Ponieważ może być taka sytuacja, że zdarzy się awaria systemu wymagająca ponownego sformatowania dysku lub ponownej instalacji systemu Windows, co może stanowić problem w przypadku korzystania z nieoryginalnej wersji. W związku z tym tego rodzaju rzeczy nie są skomplikowane i każda osoba może zrobić to sama, zamiast oddawać komputer do serwisu na kilka dni i płacić dużo pieniędzy. Jednak w tym przypadku będzie pomocny właśnie klucz produktu Windows10.

Windows 10- Czy naprawdę użytkownik systemu potrzebuje klucza?

W przypadku systemu Windows 10 dobrze jest najpierw sprawdzić, czy dana osoba potrzebuje klucza produktu. Dziś przepisy dotyczące automatyki i IT to jedna z branż, w których jest to najbardziej widoczne. W dzisiejszych czasach producenci wszelkiego rodzaju oprogramowania, w tym oczywiście systemów, porzucają fizyczne klucze czy hasła.


Jak odczytać klucz Windows 10? Dla przeciętnego użytkownika oznacza to, że jeśli konieczna jest ponowna instalacja Windows 10, nie musi go aktywować przez wprowadzenie klucza produktu, ponieważ klucz automatycznie znajdujący się w BIOS-ie instaluje system z pełną licencją posiadaną przez użytkownika. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Jeśli chce zapobiec różnym możliwym zdarzeniom i zapewnić bezpieczeństwo systemu, może połączyć klucz produktu ze swoim kontem Microsoft. Następnie musi zalogować się na swoje konto Microsoft, aby zainstalować legalny system operacyjny.

Jak znaleźć klucz Windows 10?

Jak znaleźć klucz Windows 10? Klucz Windows 10 można znaleźć za pomocą kilku metod:

-Wiersz poleceń Windows 10 CMD-  Użytkownik powinien uruchomić wiersz poleceń CMD z uprawnieniami administratora i wpisać następujące polecenie:
wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey, po chwili pojawi się klucz Windows

-Windows 10 Powershell- Z uprawnieniami administratora osoba może wprowadzić następujące polecenie:
powershell „(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey”.

-Program OemKey.exe- W tym wypadku wystarczy pobrać dany program. Kiedy zostanie uruchomiony, pojawi się klucz Windows, jest to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na odczytanie klucza z BIOS-u.

-Program RWEverything- Programu nie musi być instalowany, można wybrać wersję przenośną.
Wystarczy by użytkownik otworzył pobrany program za pomocą 7zip i uruchomił go. Następnie wybrał przycisk ACPI i zakładkę MSDN. Klucz powinien znajdować się na górze okna tabeli ACPI

Czasami, jeśli jedynym sposobem na uzyskanie numeru produktu jest odczytanie go z etykiety lub karty wewnątrz opakowania produktu, może okazać się, że jest on niejasny i nieczytelny. W takim przypadku warto skontaktować się z dostawcą systemu lub pomocą techniczną firmy Microsoft.

Klucz Windows 10- Podsumowanie

Jak sprawdzić klucz Windows 10? Obecnie producenci oprogramowania i komputerów odchodzą od fizycznych kluczy i haseł. Większość firm umieszcza klucz licencyjny systemu w UEFI/BIOS. Co te statystyki oznaczają dla użytkownika? Cóż, po ponownej instalacji systemu na tym samym komputerze system Windows automatycznie zainstaluje się z pełną licencją użytkownika. Jest to jednak bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie problemu.

Zdj. główne: Clint Patterson / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 399 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *