Reinstalacja windows 10 – instrukcja krok po kroku

W większości przypadków podczas procesu reinstalacji musisz sformatować dysk lokalny, na którym rezyduje aktualna wersja systemu Windows. Oznacza to, że zanim zainstalujesz tam nowy system, trzeba będzie usunąć stare dane. Musisz więc najpierw skopiować absolutnie wszystko, czego boisz się stracić, do chmury lub na nośnik fizyczny.

Jeśli zdecydujesz się nie instalować ponownie, tylko przywrócić system Windows do ustawień fabrycznych, będziesz mieć możliwość instalacji systemu bez utraty danych. Lepiej jednak zagrać bezpiecznie i przenieść wszystkie swoje mniej lub bardziej ważne dane do chmury, lub na zewnętrzny dysk twardy całkowicie. Kopia zapasowa nigdy nie jest zbędna. Jeśli masz zainstalowane na komputerze płatne oprogramowanie, nie zapomnij przeczytać ich dokumentacji na temat pracy z licencjami podczas reinstalacji Windows 10, w przeciwnym razie możesz je stracić.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych kopii zapasowych możesz przystąpić do reinstalacji systemu.

Jak przeinstalować Windows 10 poprzez ustawienia systemowe?

Oto w jaki sposób można reinstalować system Windows 10 bez płyty.

Kliknij “Start” → “Ustawienia” → “Aktualizacja i zabezpieczenia” → “Odzyskiwanie” → “Rozpocznij”.

Dostępne będą dwie opcje. Pierwszą jest zapisanie plików i zresetowanie ustawień. Druga to wymazanie plików i ponowne zainstalowanie systemu.

Ta druga opcja jest dość drastyczna, ale rozwiązuje szerszy zakres problemów z komputerem. Tak więc, jeśli nie zaniedbałeś tworzenia kopii zapasowej w poprzednim kroku, nie krępuj się wybrać “Usuń wszystko”.

Następnie wybierz miejsce, z którego Win 10 powinien pobrać nowy obraz systemu do ponownej instalacji. Może pobrać go z Internetu lub skorzystać ze wbudowanego.

Jeśli nie przeszkadza Ci konieczność pobrania z sieci około 4GB, wybierz pierwszą opcję — dzięki temu od razu dostaniesz zaktualizowany system. Po wykonaniu tych czynności kliknij “Dalej”. Komputer zostanie ponownie uruchomiony.

Teraz wystarczy poczekać na zakończenie reinstalacji. Podczas tego procesu komputer będzie się restartował jeszcze kilka razy. Na koniec będzie czekał na Ciebie czysty i świeży Windows.

Instalacja systemu z dysku lub pamięci USB

Jeżeli masz fizyczny nośnik z pożądanym obrazem systemu Windows, musisz wejść do specjalnego środowiska oprogramowania BIOS i wybrać dysk lub pamięć USB jako źródło rozruchu.

 1. Włóż do komputera nośnik zawierający obraz systemu Windows.
 2. Uruchom ponownie urządzenie. Gdy komputer zacznie się ponownie uruchamiać, naciśnij klawisz przejścia do ustawień BIOS. Zazwyczaj jest to Delete, F2, F8, F9 lub F12, w zależności od producenta sprzętu. Zazwyczaj prawidłowy klawisz jest wyświetlany podczas uruchamiania systemu.
 3. Przejdź do menu Boot w menu BIOS, jeśli system nie przekierował Cię tam od razu.
 4. W sekcji Boot ustaw flash USB lub dysk jako źródło rozruchu.
 5. Zapisz zmiany.

Być może zamiast klasycznego BIOS-u zobaczysz bardziej nowoczesny interfejs graficzny. Ponadto nawet w różnych starszych wersjach systemu BIOS ustawienia mogą się różnić. Jednak w każdym razie procedura jest mniej więcej taka sama — wejdź do menu rozruchowego, wybierz żądane źródło mediów i zapisz zmiany.

Komputer powinien wtedy uruchomić się z wybranego dysku lub pamięci USB.

Uruchomienie kreatora instalacji

Jeśli wszystko wykonałeś poprawnie, pojawi się kreator konfiguracji systemu Windows. Dalsze działania nie przewyższają złożoności instalacji zwykłego programu biurowego.

 1. Wybierz żądany język i kliknij “Dalej”.
 2. Teraz kliknij “Zainstaluj”.
 3. Jeśli masz klucz aktywacyjny, wprowadź go. Jeśli go nie potrzebujesz, kliknij “Nie mam klucza produktu”.
 4. Określ, którą wersję systemu operacyjnego chcesz zainstalować — “Home” czy “Professional”.
 5. Zaakceptuj warunki umowy licencyjnej.
 6. Wybierz dysk, na którym ma zostać zainstalowany system operacyjny. Jeśli masz więcej niż jeden dysk w komputerze — na przykład jeden dla systemu i jeden dla danych — nie mieszaj ich, bo stracisz swoje pliki.
 7. Kliknij “Dalej” i poczekaj na instalację systemu.
 8. Po zakończeniu instalacji komputer powinien uruchomić się w normalnym trybie pracy.

Zdj. główne: Sigmund / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *