Długopis 3D to jeden z bardziej kreatywnych sposobów na spędzanie czasu z dziećmi czy zajęcie ich, kiedy akurat nie możemy poświęcić im stu procent uwagi. Ten gadżet umożliwia tworzenie w 3D figur, modeli, miejsc i wszystkiego, na co użytkownikowi pozwoli kreatywność. W dobie niemal ciągłego dostępu do technologii, łatwo zapomnieć o najważniejszym – zdrowiu. Warto spędzać czas w sposób kreatywny i twórczy, przy okazji nie narażając oczu na zbyt długie patrzenie w ekran. O co z tym wszystkim chodzi?

Czytaj więcej

Wkłady do długopisu 3D

Nietrudno się domyśleć, że wkłady do długopisów 3d nie są wypełnione zwykłym tuszem. W tych pisakach, znajduje się filament – specjalne tworzywo, wykorzystywanie nie tylko w długopisach, ale też drukarkach 3D. Cały proces to topienie materiału i osadzanie go w zaplanowanej przez siebie formie. O filamencie mówi się, że jest materiałem termoplastycznym, a więc jest w stanie zmieniać swój kształt pod wpływem temperatury. W długopisie jest on podgrzewany, a potem można z jego pomocą układać dowolne kształty. Jak widać, długopis 3D z typowym długopisem łączy wyłącznie podobny wygląd, ale jego działanie jest jednak bardziej skomplikowane.

Rodzaje filamentu

Filament do długopisu 3D to jednak pojęcie zbyt ogólne. Warto wiedzieć, że istnieją jego różne rodzaje. Popularnym typem jest filament ABS. Wpływa na to jego niska cena i trwałość. Należy jednak pamiętać, zwłaszcza jeśli w taki wkład zaopatrzymy dziecko, że filament ABS topnieje w wyższej (niż inne rodzaje) temperaturze. Wiąże się to z wydzielaniem oparów. Nie będą one szkodliwe, jeśli zachowamy odpowiednie zasady, ale należy o nich koniecznie pamiętać. Jest to głównie dobra wentylacja, np. przez wietrzenie pomieszczenia, w którym używa się takiego długopisu oraz nie korzystanie z niego przez kilka godzin pod rząd. Filamenty PLA natomiast są biodegradowalne, nie wytwarzają wspomnianych wyżej oparów, w związku z czym są bezpieczniejsze. Zastygają trochę dłużej niż np. te ABS, więc warto szukać tutaj po swoich osobistych preferencjach. Wpisanie w wyszukiwarkę najprostszej frazy, jak „3D pen wkłady” otwiera już możliwość zdobycia wszystkich niezbędnych informacji na ten temat.

Cena wkładów do długopisu 3d

Dla wielu ważną kwestią są koszty, z jakimi należy się liczyć, wybierając taki gadżet dla siebie, dziecka czy innej osoby. Ceny długopisów 3D sięgają od 40 nawet do 300 zł, a filamentu od 30 do 170 zł. Są one więc dość zróżnicowane i trzeba szukać tego, który spełni nasze oczekiwania. Gdzie kupić sprzęt? W sklepie z elektroniką Smart Homes. Wybór jest naprawdę duży.