Marzeniem dużej części miłośników gier komputerowych jest stworzenie własnego pokoju gamingowego. Takie pomieszczenie musi spełniać ściśle określone warunki. Wbrew przekonaniom krytyków, chodzi w tym nie tylko o modę i efektowny wygląd, ale także zapewnienie odpowiednich warunków do grania, by zwiększyć koncentrację oraz nie męczyć za bardzo wzroku. Jeśli chcesz wiedzieć, jak urządzić w pełni funkcjonalny pokój dla gracza, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Spis treści:
Czym jest pokój gracza?
Na początek wyjaśnijmy może jednak, czym właściwie jest pokój gamingowy. Oczywiście, jest to pomieszczenie, w którym można oddać się ulubionej rozrywce, jaką są gry na komputer lub konsolę. Można się w nim spokojnie zrelaksować, odcinając od zewnętrznego hałasu, ale też nie przeszkadzając innym domownikom. Większość z nas nie ma jednak możliwości wydzielenia przestrzeni w swoim mieszkaniu czy domu wyłącznie na taki cel, dlatego pokój gracza przeważnie jest też sypialnią nastolatka, studenta lub starszego wielbiciela gier. Warto więc zaplanować go w taki sposób, aby jak najlepiej spełniał każdą ze swoich funkcji. Na przykład wybierając odpowiednie łóżko i ustawiając je w taki sposób, aby służyło nie tylko do spania, ale też jako kanapa, z której można grać wspólnie ze znajomymi.
Co powinno znaleźć się w pokoju gamingowym?
W centralnym miejscu takiego pomieszczenia znajduje się stanowisko do grania. Jeśli jesteś zwolennikiem konsoli, będzie to najpewniej telewizor przymocowany do ściany, poniżej szafka RTV z konsolą oraz umieszczona naprzeciwko kanapa. W sytuacji, gdy preferujesz granie na komputerze – niezależnie, czy na desktopie, czy laptopie – niezbędne będzie biurko oraz odpowiednie krzesło. Tradycyjne fotele biurowe nie nadają się do wielogodzinnych rozgrywek. Należy zainwestować w model gamingowy, który umożliwi przyjęcie ergonomicznej postawy, a do tego wyróżnia się efektownym designem, idealnie dopasowanym do aranżacji.
Jaka kolorystyka pokoju do grania?
Ściany w takim pomieszczeniu powinny być pomalowane w ciemnej, stonowanej kolorystyce, która będzie sprzyjać skupieniu na ekranie. Doskonale sprawdzą się odcienie szarości, granat, a nawet czerń. Tę ostatnią lepiej jednak zachować dla mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza. Ponadto ważnym elementem pokoju gamingowego są taśmy LED, za pomocą których podświetla się ścianę za biurkiem i monitorem lub telewizorem, półki regału, podłogę pod łóżkiem czy sufit podwieszany. Takie kolorowe, delikatne oświetlenie jest lepsze dla wzroku niż siedzenie po ciemku, z ekranem jako jedynym źródłem światła, a jednocześnie nie rozprasza uwagi.
Jakie dodatki do pokoju gracza?
Bardzo przydatne okazują się wszelkiego rodzaju akcesoria do biurka gamingowego, takie jak stojak na słuchawki czy podkładka pod mysz. Tego typu gadżety zwykle posiadają efektowne podświetlenia, a stojaki mogą być wyposażone w porty USB, które okazują się przydatnym ułatwieniem. W odpowiednio wyeksponowanym miejscu, np. na półkach regału, warto ustawić oryginalne opakowania gier oraz figurki ze specjalnych, limitowanych wydań, a także inne kojarzące się z grami dekoracje.
Zdj. główne: pexels.com