Co zaliczamy do odpadów budowlanych?

Utylizacja gruzu doczekała się licznych obwarowań na poziomie ustawowym, które mają zagwarantować ochronę dla środowiska naturalnego i bezpieczeństwo na placu budowy. Nieprzestrzeganie przepisów prowadzi do wysokich kar finansowych. Co kryje się pod pojęciem odpadów budowlanych? Jakie konkretne przedmioty ustawodawca zakwalifikował do tej kategorii? Czytaj dalej, a dowiesz się, które odpady należy składować i wywozić zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym.

Wywóz gruzu Płock – co możemy nazwać gruzem budowlanym?

Punktem wyjścia dla dzisiejszych rozważań jest ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach i Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie klasyfikacji odpadów. Ustawowa, ogólna definicja odpadów określa je jako „substancje lub przedmioty, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do pozbycia się jest obowiązany”.

Wspomniane rozporządzenie precyzuje ten zapis i dostosowuje go do sektora budowlanego. Dokonano tutaj kluczowego dla nas podziału pozostałości po pracach budowlanych na 3 grupy. W pierwszej z nich (tzw. gruz czysty) umieszczono wszelkiego rodzaju odpady z betonu, gruz ceglany, kamienie i glebę.

II grupa to gruz zmieszany, który obejmuje zmieszane odpady z grupy pierwszej i dodatkowo rozkruszony materiał ceramiczny i nieużytkowe elementy wyposażenia nieruchomości. Trzecią grupę zarezerwowano dla tzw. gruzu zanieczyszczonego. Pod tą nazwą kryją się inne zmieszane odpady z budowy, jakie nie dają się przypisać do wcześniejszych grup.

Warto mieć na uwadze, że zapisy rozporządzenia uwzględniają również inne substancje i materiały konstrukcyjne, opisując je jako odpady. Gruz budowlany sensu stricto nie wyczerpuje zatem złożoności procesów gospodarki odpadami. Do pełnej listy brakuje przecież elementów drewnianych, oklein, paneli podłogowych, potłuczonego szkła, lakierów, papy dachowej, części ołowianych, wełny mineralnej czy wszechobecnych pozostałości zbrojeniowych.

Wszystkie wymienione tutaj przedmioty są odpadami i podlegają restrykcyjnym ramom ustawowym. Złożoność przepisów i potrzeba specjalistycznego sprzętu to bezpośrednie przyczyny popularności oferty na wywóz gruzu Płock, podobnie jak inne większe miasta, generuje znaczne zapotrzebowanie na usługi wywozu odpadów. Tuż za nim plasuje się Radom – duże natężenie projektów budowlanych czyni z tych dwóch miast głównych propagatorów outsourcingu wywozu gruzu w Polsce.

Wywóz odpadów budowlanych Radom – skorzystaj z pomocy ekspertów

Zanim podejmiesz się własnoręcznego transportu gruzu, zastanów się, czy nie lepszą opcją byłoby skorzystanie z zewnętrznej usługi na wywóz odpadów budowlanych Radom otrzymuje pełną infrastrukturę w tym zakresie dzięki działalności firmy Gruzy.pl. W ramach oferty Gruzy.pl  wynajmiesz również pojemny i wytrzymały kontener do składowania wszelkiego rodzaju pozostałości po budowie i remontach. Wejdź na stronę https://gruzy.pl/ i uzyskaj dostęp do kompleksowego świadczenia utylizacji odpadów, dzięki któremu w legalny i wygodny sposób pozbędziesz się problemu.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 371 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *